Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyonların Beklediği Karar Açıklandı! FED’in Faiz Hamlesi Ne Oldu?

FED, piyasalara yön verecek kritik kararı açıkladı. Bankacılık sektöründeki iflaslar FED’in hamlesini değiştirdi mi? İşte detaylar;
Milyonların Beklediği Karar Açıklandı! FED’in Faiz Hamlesi Ne Oldu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların büyük bir dikkatle beklediği Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıkladı. ABD’de önde gelen bankaların iflası ve bunun yayılacağı korkusu FED’in kararına yönelik beklentileri değiştirmişti. FED, kritik toplantı sonucunda politika faizini 25 baz puan artırdı.

Yeni alınan kararla birlikte faiz oranı yüzde 4,75’ten yüzde 5’e yükseldi. FED Başkanı Jerome Powell, daha önceki toplantıların ardından sıklıkla yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için yapacak çok işleri olduğunu vurguluyordu. ABD’de açıklanan enflasyon oranları faiz kararına yön vermeye devam ediyor.

25 baz puanlık faiz artışıyla birlikte politika faizi 2007 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkmış oldu. Piyasalarda bu toplantının pas geçilebileceğine dair tahminler olsa da FED artışa devam dedi.

Powell’dan Açıklamalar

FED Başkanı Jerome Powell, kameraların karşısına geçerek enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini söyledi. Bankacılık sistemini yakından izlemeye devam edeceklerini, sistemi güvenli ve sağlam tutmak için gereken tüm araçları kullanmaya hazır olduklarını vurguladı.

FED’in karar metninde ABD bankalarının sağlam bir görünümü olduğu, ancak gelişmelerin büyüme üzerindeki etkilerinin değerlendirileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Powell, bankacılık problemlerinin düzeltilmediği takdirde sistemin tehdit altına girebileceğini söyledi.

Enflasyonun hedeflerinin çok üzerinde olmaya devam ettiğini, hedefi sağlamak için uzun bir yolları olduğunu paylaştı.

Son toplantıdan bu yana ekonomik verilerin beklenenden daha güçlü geldiğini, politikaların verilere uygun şekilde ayarlanacağını ifade etti.

Enflasyon ve iş gücü piyasasından gelen verilerin faiz artırımlarına devam edilmesi gerektiğini gösterdiğini, bu sebeple oy birliği ile bu kararı aldıklarını açıkladı.

Yapılan açıklamalarda komitenin uzun vadede yüzde 2 oranında enflasyon hedeflediği, bunu desteklemek için adımlar atıldığı aktarıldı. Komitenin verilerin ekonomik görünüm üzerindeki etkilerini izlemeye devam edeceği vurgulandı.

Kritik karar sonrası ABD’de hisse senedi piyasalarında ve altın fiyatlarında olumlu hareketlilik görülürken dolar endeksinde düşüş meydana geldi. Piyasa, kararın beklentiler doğrultusunda alınmasından dolayı “güvercin” olarak yorumladı.

FED’in Kararı Neden Bu kadar Önemli?

FED’in en önemli görevlerinden biri de fiyat istikrarını sağlamak ve işsizlik oranı ile enflasyonu düşürmektir. Yani ABD’nin çok hızlı veya çok yavaş olmayacak şekilde büyümesini sağlayacak politikalar kullanmaktır.

Ekonominin beklenmeyen şekilde çok hızlı büyümesi ya da küçülmesi ülkeler için büyük riskler oluşturuyor. FED, faiz kararları ile bu hızı dengede tutup istikrarlı bir piyasa ortamı sağlamayı hedefliyor.

ABD’nin dünyanın en büyük ekonomisi olması ve doların rezerv para birimi olması nedeniyle FED’in aldığı kararlar tüm dünyadaki piyasalarda etkisini hissettirir.

Bunların yanında büyük bankaların birbirleri arasındaki gecelik borçlanma oranlarını bu faize göre belirlemesi de büyük önem taşıyor.

FED’in aldığı kararlar, yatırım araçları üzerinde etkisini ciddi şekilde gösterir. Örneğin son haftalarda yaşanan bankacılık krizlerinden dolayı insanların yatırım tercihleri değişti. Bir tarafta kriz yaşanırken başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerine ilgi arttı. FED’in alacağı karar Bitcoin’i de etkileyeceğinden dolayı oldukça belirleyici oluyor.

Bunların yanında dolar, altın, kripto ve borsa olmak üzere tüm yatırım araçları üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. FED’in aldığı kararın ardından faiz oranına yönelik belirsizlik ortadan kalkacağı için piyasalar daha ön görülebilir bir ortamda işler.

FED Kararı Borsayı Nasıl Etkiler ?

FED faiz artırımının kurum ve kişilerin daha riskli olan yatırım araçlarını tercih etmelerini tetiklediği söylenebilir. Bu çerçevede faiz oranlarındaki artış borsaya olan talebin azalmasına neden olur. Dolaşımdaki para miktarı banka kasalarına gireceğinden ötürü enflasyonda azalma eğiliminin görülmesi söz konusu olur.

Faiz oranları yükseldiğinde şirketlerin sermayelerini artırması da zorlaşır. Örneğin şirketler ihraç ettikleri tahviller için daha yüksek faiz ödemek zorunda kalır. Sermaye artırmanın maliyetli hale gelmesi, kısa vadeli kazançları ve aynı zamanda gelecekteki büyüme beklentilerini frenleyen bir durumdur. Faiz oranları yükseldikçe geleceğe yönelik kar beklentileri de zayıflar.

FED Faiz Artırırsa Altın Düşer mi ?

ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı, ABD dolarını olumlu yönde etkilerken ons altın baskılanır. Bunun tam tersi bir durum gerçekleştiğinde, yani faiz oranı düştüğünde ABD doları değer kaybeder ve ons altın değer kazanır.

FED’in beklentiler dahilinde bir karar vermesi de büyük önem taşıyor. Örneğin 50 puanlık bir beklenti çerçevesinde alınan karar, altın piyasasında çok sert hareketlere neden olmaz. Fakat piyasalardaki beklentinin üstünde bir artış olursa, yani beklenti 50 baz puan iken 75 baz puanlık bir artış yapılırsa, altın fiyatlarında ciddi bir baskı oluşur.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın