Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vatandaşın Asgari Ücrette Kırmızı Çizgisi Belli Oldu!

Asgari ücretin belirlenmesine sayılı günler kalmışken, vatandaşın beklentisi ile Türk-İş Başkanı Atalay’ın kırmızı çizgimiz olarak belirttiği rakam birbirini tutmadı. Detaylar haberde..
Vatandaşın Asgari Ücrette Kırmızı Çizgisi Belli Oldu!
HABER GİRİŞ

Asgari ücret ile ilgili geçen hafta yoğun bir gündemi geride bırakırken, vatandaş net ücretin açıklanması için gün sayıyor. Durum böyleyken halkın asgari ücret ile ilgili beklentisine yönelik yapılan anketin sonucu dikkat çekti.

Geçen hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye İşveren Sendikalar Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol ve TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay arasında gerçekleşen toplantı sonrasında asgari ücret tespit komisyonunun toplantı tarihi belli olmuştu. Net ücretin belirlenmesinde sayılı günler kalmışken Yöneylem Araştırma Şirketi konuya dair halkın nabzını ölçtü.

Katılımcıların Yüzde 50’ye Yakını 10 Bin TL’nin ve Üzerinde Olması Gerektiğini Düşünüyor

Milli Gazete’de yer alan habere göre söz konusu ankette vatandaşa “Asgari ücret ne kadar olmalı?” sorusu soruldu. Halkın cevabı Türk-İş Başkanı Atalay’ın yakın bir zamanda kırmızı çizgimiz dediği 7 bin 785 rakamıyla örtüşmedi. Ankete katılanların yüzde 49,6’sı ücretin 10 bin TL ve üzerinde olması gerektiğini söyledi.

Katılımcıların yüzde 6,9’unun ise 7 bin 500 ila 8 bin arasında olmasını gerektiğini belirtti. Ücretin 7 bin TL’nin altında olması yönünde fikir belirtenlerin oranı ise yüzde 5,3 olarak kayda geçti. 9 bin 501 TL ile 10 bin TL arasında olmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 15,8 oldu.

Asgari ücretin ne kadar olacağı merakını korurken dün enflasyon oranının açıklanmasının ardından değerlendirmede  bulunan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), ücretin en az 13 bin 200 TL olması gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Konuya yönelik bir diğer açıklama ise İYİ Parti’den geldi. Partinin Genel Başkan Başdanışmanı ve Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, yeni asgari ücretim 9 bin 600 TL’ye çıkması gerektiğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.