Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İYİ Parti Asgari Ücret Beklentisini Açıkladı: 3 Ayda Bir Artmalı

İYİ Parti Sözcüsü, asgari ücret için kademeli artış planını önerdi. Ayrıca yeni yılda asgari ücretin 9.600 liraya çıkması gerektiğini söyledi.
İYİ Parti Asgari Ücret Beklentisini Açıkladı: 3 Ayda Bir Artmalı
HABER GİRİŞ

Asgari ücret tespiti için kullanılacak enflasyon rakamının bugün açıklanmasının ardından verilecek zammın ne kadar olacağı sorusu kamuoyunun gündemine oturdu. Siyaset cephesinden ise ilk cevabı İYİ Parti verdi.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, partisinin genel merkez binasında düzenlediği basın açıklamasında, asgari ücret önerisini paylaştı.

Başkanlık Divanı toplantısında bugün asgari ücret meselesinin ele alındığını paylaşan Zorlu, yeni yılda asgari ücretin 5.500 liradan 9.600 liraya çıkması gerektiğini söyledi.

Yüksek enflasyonun vatandaş üzerinde yarattığı tahribatı azaltmak için ise 3 ayda bir fiyat güncellemesinin yapılması gerektiğini ekledi.

Asgari ücrete art arda yapılan zamların işveren tarafını da yıpratmaması adına, işverenlere vergi desteği verilmesi gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Kasım Ayı Enflasyon Verisi Başlayan Bir İllüzyonun İlk Halkası”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı yüzde 84,39’luk enflasyon verisini değerlendiren Zorlu, Kasım’da beklenen baz etkisine dikkat çekti.

İYİ Parti Sözcüsü, “Enflasyon konusunda baz etkisi sezonu açıldı. Bugün açıklanan rakam da esasında başlayan bir illüzyonun ilk halkası. Seçim yaklaşırken milletimize sunulmak istenen baz etkisi senaryosunun başladığını ifade edebilirim” dedi.

Baz etkisine ve makyajlı verilere rağmen enflasyonun yüzde 84 seviyesinde olduğunun altını çizerek şöyle açıklama yaptı:

“Açıklanan rakamlar fiyatların gerilemesi anlamına gelmiyor. Baz etkisi bile olsa fiyat artışlarında bir yavaşlama eğiliminde bahsedebiliriz ama bugün geldiğimiz hayat pahalılığı Cumhuriyet tarihimizin en önemli krizlerinden bir tanesidir. Bu krize, bu fiyat artışlarına kim sebep oluyor dersek uzağa gitmeye gerek yok. Ekim ayında başlatılan Yeni Ekonomi Modeli adı altında milletimize sunulan o yanlış projenin bir yıkım süreciyle karşı karşıyayız.”

DİSK: Asgari Ücret En Az 13 Bin 200 TL Olmalı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda konuşulacak ücret talepleri merak konusu olurken, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), beklentisini bugün açıklamıştı.

Asgari ücretli çalışan oranının yüzde 50 olduğu belirtilerek, asgari ücretin yılda 4 kez güncellenmesi gerektiği önerilmişti.

Asgari ücretin ise en az 13 bin 200 lira olması gerektiği talebi açıklanmıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.