Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DİSK Asgari Ücret Talebini Açıkladı: Yüzde 140 Zam İstendi

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, genel merkezde yapılan açıklamada 2023 yılı için planlanan asgari ücret beklentilerini kamuoyuna duyurdu.
DİSK Asgari Ücret Talebini Açıkladı: Yüzde 140 Zam İstendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 2023 yılında uygulanacak olan asgari ücrete ilişkin taleplerini açıkladı. DİSK genel merkezinde yapılan basın toplantısında Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, gerekli açıklamaları yaptı.

Son yıllarda ekonomik koşulların ağırlaştığı, 2020 ve 2021 yıllarında Covid-19 salgınının yaşandığı ve ardından da 2022’de yüksek enflasyon sorunuyla mücadele etmek zorunda kalındığı belirtildi.

Yüksek enflasyon karşısında işçilerin ve emeklilerin maaşlarının hızla erimeye devam ettiği, Türkiye İstatistik Kurumu’nun eksik hesaplandığı düşünülen enflasyonun bile yüzde 84 seviyesinde olduğu belirtildi.

Yüksek enflasyonun gelir dağılımını olumsuz etkilediği, ücretleri düşük tutarak emeği ucuzlatmaya çalışan politikaların asgari ücreti açlık sınırının bile altına çektiği bildirildi.

Türkiye’de Asgari Ücretle Çalışanların Oranı Yüzde 50

Avrupa Birliği ülkelerinde asgari ücret civarında çalışanların oranı yüzde 4 iken, bunun ülkemizde yüzde 50’lerde olduğu açıklandı. Sendikalaşma üzerindeki baskı artıp, toplu pazarlık kapsamının daralması ve grevlerin yasaklanmasıyla asgari ücretle çalışanların oranının yükseldiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

“Özetle bugün asgari ücreti konuşurken sembolik bir ücreti değil, ortalama ücreti konuşuyoruz. Bu koşullar altında asgari ücretin insanca yaşanacak bir ücret olarak saptanması yaşamsal önem taşıyor.” ifadesine yer verilen açıklamada, bunun aileleriyle birlikte milyonlarca yurttaşın ortak sorunu olduğu vurgulandı.

Asgari ücret tartışmalarının resmi enflasyona hapsedilmek istendiği, “asgari ücreti enflasyona ezdirmedik” ifadesinin gerçeği karşılamadığı söylendi. Söz konusu ücret belirlenirken enflasyonun yanında geçim koşullarını ve ülke ekonomisindeki büyümeyi de esas almanın gerektiği belirtildi.

Asgari Ücret Yılda 4 Kez Güncellenmeli

Hayat pahalılığı karşısında verilen zamların hızla anlamını kaybettiğini söyleyen Çerkezoğlu, yüksek enflasyonun olduğu ortamda asgari ücretin 4 yılda kez güncellenmesi gerektiğini dile getirdi.

Açıklamada “Bugün asgari ücretle çalışanların oranının olağanüstü arttığı ülkemizde asıl meselemiz, ülkemizi bir asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtarmak ve ücret düzeylerimizi toplu pazarlıkla, toplu sözleşmelerle belirlemektir.” İfadesi kullanılırken, asgari ücretin milyonların meselesi olduğu gerçeğine bir kez daha dikkat çekildi.

Bu ücretin geçeği yansıtmayan enflasyon rakamlarına göre değil, geçim şartlarına ve ekonomik büyümeye göre saptanması gerektiği kaydedildi.

Asgari Ücret En Az 13 Bin 200 TL Olmalı

Asgari Ücret En Az 13 Bin 200 TL Olmalı
Kaynak: Twitter

DİSK Başkanı Çerkezoğlu, yüksek enflasyon, gıda fiyatlarındaki artış ve yoksulluk sınırı gibi unsurlar göz önüne alındığında asgari ücretin en az 13 bin 200 TL olması gerektiğini söyledi. Mevcut 5.500 TL olan asgari ücrete yüzde 140 oranında zam yapılması anlamına geliyor.

Bunun altındaki miktarların adaletten uzak olacağı ve ülkenin tüm değer ve güzelliklerini üretenlerin yoksulluğa mahkum edileceği anlamına geleceğini sözlerine ekledi.

“Bugün asgari ücreti tartışırken aslında memleketin geleceğini tartışıyoruz.” diyen DİSK Başkanı, kendilerinin asgari ücret dahil tüm taleplerinin ve mücadelelerinin Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ITUC’un son genel kurulunda ifade ettiği “Yeni bir toplumsal sözleşme”nin önemli bir halkası olduğu inancını taşıdıklarını sözlerine ekledi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından açıklanan verilere göre Kasım ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 7 bin 786 TL, yoksulluk sınırı 25 bin 365 TL’ye yükseldi. Böylelikle DİSK’in asgari ücret talebi yoksulluk sınırının yarısından biraz fazlasına denk geliyor.

Öte yandan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 7,785 altındaki rakamı kabul etmeyeceklerini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın