Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücrette Kırmızı Çizgi Ne? Türk-İş Başkanı Duyurdu

Türk-İş Başkanı, asgari ücret konusundaki açıklamalarına devam ediyor. Atalay, bu kez kırmızı çizgimiz dediği tutarı paylaştı. İşte detaylar;
Asgari Ücrette Kırmızı Çizgi Ne? Türk-İş Başkanı Duyurdu
HABER GİRİŞ

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren asgari ücret konusu, gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Kritik görüşmeler öncesinde yetkili isimler konuyla ilgili açıklamalarda bulunuyor. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretle ilgili kırmızı çizgi dediği tutarı paylaştı. Asgari ücretle ilgili ilk toplantı 7 Aralık’ta, ikinci toplantı ise 14 Aralık’ta gerçekleşecek.

Atalay, asgari ücret sürecini hükümet tarafı ve işveren temsilcileriyle uzlaşı kapsamında yürütmek istediklerini belirtti. 7,785 altındaki rakamı kabul etmeyeceklerini vurgulayan Başkan, “Kırmızı çizgi bu. Onun üzerine çıkmak gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Bu tutarın altındaki bir rakamı kabul etmelerinin sıfır ihtimal olduğunu, bunun daha üstünde olması gerektiğini aktardı. Enflasyon rakamlarına dikkat çeken Atalay, gıdada artışın yüzde 138 olduğunu, neyin ne olduğunu A’dan Z’ye bildiklerini kaydetti.

Bunların göz önünde bulundurulması gerektiğini bildirdi ve “İnsan odaklı bir çalışma olması lazım. Sendikalar, STK’lar, işverenler insan odaklı bir çalışma mecburiyetinde.” dedi.

İşçilerin birçok sorunu olduğunu dile getirdi ve emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusuna dikkat çekti. Ayrıca geçici işçi, vergi, iş kazaları gibi sorunlar olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca promosyon meselesini işverenin insafına bırakmamak gerektiğini belirterek “Rakamlar güncellenmeli.” dedi.

Gün içinde Türk-İş ve işveren sendikası olan TİSK ile görüşmeler gerçekleştiren Atalay, talep etmedikleri bir rakam olması durumunda masada olmayacaklarını duyurmuştu.

Ak Parti Yerel Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de katıldığı televizyon programında “Asgari ücret açıklandığı zaman hükümetin eline sağlık diyecekler.” demişti.

Milyonlarca vatandaş artan yaşam maliyetleri nedeniyle asgari ücrette büyük bir artış bekliyor. Aralık ayında gerçekleşecek toplantılar için nefesler tutulmuş durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.