Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ülkesini Terk Eden Ruslar Nereye Gidiyor?

Savaştan kaçan Rusların son çare gittiği yerler araştırıldı. Sonuçlarda, Türkiye detayı dikkat çekti. Ayrıntılar haberde;
Ülkesini Terk Eden Ruslar Nereye Gidiyor?
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkesinde kısmi seferberlik ilan etmesinden bu yana halk, Rusya’yı terk ediyor. Dalga halinde ülkeden çıkan Rusların ise Batı’nın uyguladığı yaptırımlar yüzünden gidebileceği ülke sayısı sınırlı kaldı. Rusya’ya komşu ülkelerin de kapıları kapamasıyla birlikte Rus vatandaşların kaçışı zorlaştı.

Bağımsız Rus gazete Novaya Gazeta, Rusya’dan kaç kişinin sınırı geçtiğine ve ülkelerin nasıl tepki verdiğine dair bir araştırma yaptı.

Medya raporları ile komşu devletlerin paylaştığı rakamlara göre kısmi seferberlik ilanıyla birlikte Rusya’yı terk edenlerin sayısı yüz binlerle ifade ediliyor.

Kısmi Seferberlik İlanının Ardından Erkekler Rusya’dan Ayrıldı

Kremlin kaynağından edinilen bilgiye göre Putin’in 21 Eylül’de duyurduğu seferberlik ilanın ardından 261 bin erkek Rusya’dan ayrıldı.

Uçak bileti verilerine göre Rusya’dan satılan tek yön bilet sayısı, 21 Eylül’den 27 Eylül’e kadar olan süre zarfında, önceki haftayla karşılaştırıldığında yüzde 27 arttı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de Vatandaşlık Veriliyor Olması Büyük Avantaj

Rusların Avrupa’ya ulaşmak için yöneldiği ülke, Türkiye oldu. ForwardKeys’in hava seyahati rezervasyon verilerine göre Rusya’dan Tiflis, Almatı, İstanbul, Tel Aviv ve Dubai’ye tek yön biletlerde üç haneli bir artış yaşandı.

Rusların ilk sırada tercih ettiği turizm merkezi olan Türkiye, Rus turist uçuş sayısında artış yaşadı. İstanbul Havalimanı’nda seferler doldu, bilet fiyatları fahiş fiyatlara ulaştı.

Resmi verilere göre Ağustos ayının sonuna kadar Rusya’dan Türkiye’ye yaklaşık 3 milyon kişi gelerek, yıllık bazda yüzde 22 artış yaşattı.

Türkiye’de kalan Rusların da oranı arttı. Özellikle konut satışı üzerinden vatandaşlık veren Türkiye, Rusların Batı yaptırımlarından kaçınmak için bir numaralı seçeneği oldu.

Kazakistan Öne Çıktı

Akın halinde ülkesinden uzaklaşan Rus dalgasının bir kısmının, kara sınırını Rusya ile paylaşan Kazakistan’a yöneldiği görüldü.

Kazakistan’ın tercih edilmesindeki birincil sebep olarak, ülkeye pasaport ya da vize şartı olmaksızın girilebiliyor olması gösterildi.

Kazak İçişleri Bakanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 21 Eylül’den itibaren ülkeye 200 binden fazla Rus’un giriş yaptığını açıklamıştı. Yaklaşık 147 bin kişinin ise nihai varış yerleri belli olmasa da ayrıldığını paylaşmıştı.

Gürcistan’a da Talep Yoğun

Rusların vizesiz girebildiği bir diğer ülke olan Gürcistan’a da yoğun talep oldu. Gürcistan İçişleri Bakanlığı, 21-29 Eylül tarihleri arasında 68 bin 887 Rus’un geldiğini, 45 bin 624’ünün ise ülkeden ayrıldığını duyurmuştu.

Böylece Rusların öncelikle Rusya’ya yakın sınırlara ulaştığı, ardından Avrupa ülkelerine erişim sağlamaya çalıştığı yorumu yapıldı.

Çünkü Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya uyguladığı seyahat yasağında Avrupa’ya havayolu ile doğrudan erişime ambargo uygulanıyor.

Ruslar Avrupa’ya Nasıl Gidiyor?

AB yaptırımları öncesinde çifte vatandaşlık, oturma izni veya vizeye sahip olan Rusların çoğu, Avrupa’ya gitmeyi başardı.

Ancak yaptırımlar yüzünden Rus vatandaşların vize alması zorlaştığı için kısmi seferberlik ilanından sonra savaştan kaçan çoğu kişi açıkta kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın