Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Son Ülke de Kapıları Kapattı: Ruslar İçerde Kaldı

Kısmi seferberlik ilanının ardından Rusya'dan çıkmak isteyenlere Batı yaptırımları yüzünden tüm kapılar kapatıldı. Rusya’ya komşu ülkelerde geçişler yasaklandı.
Son Ülke de Kapıları Kapattı: Ruslar İçerde Kaldı
HABER GİRİŞ

Rus lider Vladimir Putin’in geçen hafta ilan ettiği kısmi seferberliğin yankıları tüm dünyaya yayıldı. Rusya’yı terk edenlerin sayısı arttı. Rus turistlere uygulanacak ambargo kararına karşı çekimser yaklaşan Finlandiya ise Rus dalgası yaşadı.

Rusya’dan Batı’ya çıkış imkanı sunan tek karayolu olan Finlandiya’dan Ruslara kötü haber geldi. Finlandiya hükümeti, Rusya sınırındaki yolcu trafiğine büyük ölçüde kısıtlama getirme kararı aldı.

Turist vizesi ile seyahat eden Rus vatandaşlarının ise 30 Eylül’den itibaren Finlandiya’ya girişinin yasak olduğunu duyurdu.

Hükümet kanadından yapılan açıklamada, Rusların Finlandiya’ya gelmeye devam etmesinin ülkenin uluslararası ilişkileri için tehlike arz ettiği söylendi.

Hükümetin aldığı yeni kararla ilgili basın açıklaması düzenleyen Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, “Karar, Rus turistlerin Finlandiya’ya girişinin ve Finlandiya üzerinden transitinin tamamen engellenmesini amaçlıyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın Komşularından Sadece Finlandiya Kapıları Açık Bırakmıştı

Putin’in başlattığı savaşın cezası Rus vatandaşlarına kesilmiş, Avrupa Birliği (AB), Ruslara verilecek vizelerde kolaylık sağlanmayacağını duyurmuştu.

Bu karara ek olarak, Rusya ile sınırı olan her ülkenin kendi tedbirini alabileceği söylenmiş, Rusya’ya komşu ülkeler sınırlara Ruslara erişim engeli getirmişti.

Ancak Rusya’nın bir diğer komşusu olan Finlandiya, sınır yasağında çekimser davranarak söz konusu yasak uygulamasını gerçekleştirmemişti.

AB yaptırımları nedeniyle Rusya’dan AB ülkelerine hava ulaşımı yasak. Finlandiya’daki sınır kapıları, Rus vatandaşlarının AB’ye açılan tek kapı olmuştu.

Alınan son kararla birlikte tüm kapılar Rusların üzerine kapatılmış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.