Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin Kısmi Askeri Seferberlik İlan Etti! Batı’yı Uyardı!

Vladimir Putin, Rusya'nın egemenliğini koruması için ne yapılması gerekiyorsa yapılacağını söyledi. Kısmi seferberliğe dair detaylar haberde;
Putin Kısmi Askeri Seferberlik İlan Etti! Batı’yı Uyardı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Rusya’da kısmi askeri seferberlik ilan etti. Putin Batı’yı işaret ederek, “Ülkemizi yok etmek istiyor.” dedi ve 21 Eylül’den itibaren kısmi seferberlik kararnamesinin imzaladığını duyurdu.

Asıl amaçlarının Doğu Ukrayna’nın Donbas bölgesini “özgürleştirmek” olduğunu belirten Putin, bölgedeki çoğu insanın Ukrayna’nın boyunduruğuna geri dönmek istemediğini kaydetti.

Batılı ülkeleri suçladığı önceki iddialarını tekrarlayan Putin, Rusya’yı korumak için tüm adımların atılacağını aktardı. Böylelikle Rusya İkinci Dünya Savaşı’ndan beri ilk seferberliğini ilan etmiş oldu.

Putin: Bu bir blöf değildir!

Putin yaptığı konuşmada Batı’yı hedef alarak, nükleer şantaj diye bahsettiği şeye devam ederse Moskova’nın tüm cephaneliğiyle karşılık vereceği konusunda uyardı.

Rusya’nın toprak bütünlüğü tehdit edilirse, halkın korunması için mevcut tüm araçların kullanılacağını ileten Putin, “Bu bir blöf değildir.” diyerek dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Batı’nın Ukrayna’da barış istemediğini, asıl amaçlarının Rusya’yı yok etmek olduğunu kaydetti. Putin, 2 milyonluk askeri rezervinde kısmen seferber edilmesinin asıl sebebinin Rusya’yı ve topraklarını savunmak olduğunu ekleyerek şöyle konuştu:

“Vatanı, egemenliğini korumak için, Genelkurmay’ın kısmi seferberlik kararını desteklemeyi gerekli görüyorum.”

İngiltere Dışişleri Bakanı: Putin’i Ciddiye Almalıyız!

İngiltere Dışişleri Bakanı Gillian Keegan Putin’in söylemlerini endişe verici bularak, tehditlerin ciddiye alınması gerektiğini belirtti.

Keegan, “Açıkçası bu çok ciddiye almamız gereken bir şey çünkü kontrol bizde değil, onun da kontrolde olduğundan emin değilim, gerçekten. Bu açıkça bir tırmanış.” dedi.

Putin’in açıklamalarının ardından Rus rublesi düşüş gösterdi. Doların Rus rublesi karşısında değerini yansıtan USD RUB paritesi sert yükseldi. Son döneme 59-60 aralığında kalan parite bugün 62,6’yı test etti. Rubledeki negatif seyir sürüyor.

Küresel petrol fiyatlarında ise yükselme görüldü. Gelişmeler, dünya çapında akaryakıt ve gıda fiyatlarında ani bir artışa neden oldu.

Rusya 23-27 Eylül Tarihleri Arasındaki Referandum Planı

Moskova’nın 2014’te kısmen işgal ettiği Donbas bölgesini oluşturan Lugansk ve Donetsk’i şu anda Rusya bağımsız devletler olarak görüyor. Ukrayna ve Batı ise Kiev’in Rus kuvvetleri tarafından tutulan tüm bölgelerinin yasa dışı olarak işgal edildiğini düşünüyor.

Rusya şu anda Donetsk’in yaklaşık yüzde 60’ını elinde tutuyor ve aylarca süren yoğun çatışmalar ile Temmuz ayına kadar Lugansk’ın neredeyse tamamını ele geçirmişti.

Ayrılıkçı bölgeler olarak bilinen Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya bağlanması için 23-27 Eylül tarihlerinde referandum yapılmasına karar verilmişti. Rusya, Ukrayna’ya karşı Şubat’ta başlattığı savaşta, çatışmalar en çok bu bölgelerde yoğunlaşmıştı.

Donetsk Halk Cumhuriyeti Başkanı Denis Pushilin, “Bir an önce referandumda olumlu bir karar çıkması durumunda Donetsk’in Rusya’nın bir parçası olduğunu düşünmenizi istiyorum.” diyerek Putin’e çağrıda bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.