Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’nın Ayrılıkçı Bölgeleri Rusya’ya Katılmayı Oylayacak

Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetsk, Luhansk ve Herson, Rusya’ya katılmak için referandum kararı aldı. Detaylar haberde…
Ukrayna’nın Ayrılıkçı Bölgeleri Rusya’ya Katılmayı Oylayacak
HABER GİRİŞ

Ukrayna’nın doğusunda bulunan Rus kontrolündeki üç bölge, bu hafta sonunda Rusya’ya katılım konusunda referandum düzenleme planlarını duyurdu. Rusya hükümetinden bir yetkili, referandumdan çıkacak sonucun, jeopolitik manzarayı Moskova’nın lehine sonsuza dek değiştireceğini söyledi.

Ayrılıkçı bölgeler olarak bilinen Luhansk, Donetsk ve Herson bölgelerinde, 23 Eylül’den 27 Eylül’e kadar halk oylaması gerçekleştirilecek. Rusya ile Ukrayna arasında Şubat ayında başlayan savaşta, çatışmalar en çok bu bölgelerde yoğunlaşmıştı.

Donetsk Halk Cumhuriyeti Başkanı Denis Pushilin, “Bir an önce referandumda olumlu bir karar çıkması durumunda Donetsk’in Rusya’nın bir parçası olduğunu düşünmenizi istiyorum.” ifadeleri ile Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin’e seslendi.

Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri, bu tür referandumların yasadışı bir sahtekarlık olacağını söylemiş, kendilerinin ve diğer birçok ülkenin sonuçları tanımayacağını açıkça belirtmişti.

Rusya için Kesin Sonuç Anlamı Taşıyor

Şu anda Güvenlik Konseyi başkan yardımcısı olan eski bir cumhurbaşkanı olan Dmitry Medvedev, duyurulardan önce bu tür oylamaların sonucunun geri döndürülemez olacağını ve dünyanın en büyük nükleer silah stokuna sahip olan Moskova’ya savunacağı şey için açık yetki vereceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Gelecekteki hiçbir Rus liderin sonuçlarını anayasal olarak tersine çeviremeyeceğini belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise askeri operasyonun en başından beri halkların kaderlerine karar vermeleri gerektiğini söylediklerini hatırlattı. Mevcut durum ile halkların kendi kaderlerinin efendisi olmayı istediklerini sözlerine ekledi.

Referandum kararına uzanan süreç aslında 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesine dayanıyor. Bu olayın sonrasında ayrılıkçılar, Rus etnik nüfusun daha fazla olduğu Donetsk ve Luhansk bölgelerine yerleşmiş ve burada sözde yönetimler ilan etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.