Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın Komşularından Putin’i Kızdıracak Hamle!

Rusya’ya sınırı olan ülkelerin daha önce duyurdukları Ruslara erişim engeli uygulamaya konuldu. Türkiye ise Batı’ya geçişlerde kritik hale geldi.
Rusya’nın Komşularından Putin’i Kızdıracak Hamle!
HABER GİRİŞ

Ruslara uygulanacak yaptırım görüşmelerinde Ağustos’un sonunda Avrupa Birliği’nden (AB) sonuç çıkmış, Rus vatandaşlara verilecek vizelerde kolaylık sağlanmayacağı kararlaştırılmıştı. Bu karara ek olarak, Rusya ile sınırı olan her ülkenin kendi tedbirini alabileceği de ilan edilmişti. Rusların Avrupa’ya erişimini engellemek için geçen hafta ortak karar alan Baltık ülkeleri bu hafta itibarıyla kapıları kapattı.

AB’ye üye ülkelerden olan Litvanya, Letonya, Polonya ve Estonya’nın dışişleri bakanlarının duyurduğu giriş yasağı kısıtlamasıyla birlikte Rusya’dan seyahat eden Rus vatandaşlarının bu ülkelere girişi yasaklandı.

Karara ilişkin ülkelerin hükümetleri adına yayımlanan ortak bildiride şu ifadelere yer verildi: “Toplum düzeni ve güvenliğimizi göz önünde bulundurarak Rusya vatandaşlarına turist olarak ülkelerimizi ziyaret etmelerine yasak getiriyoruz. Rus vatandaşlarına turistik ziyaretleri yasaklayarak yakında tüm AB ülkelerinden de benzer adım atmalarını bekliyoruz.”

İstisnai durumlar dışında Rus vatandaşları, komşu ülkelerin kapılarında içeri giremeyecek. İstisna olarak gösterilen durumlar ise yakın akraba olması, çalışma izni ve eğitim olarak bildirildi.

Ek olarak, Putin yönetimine ve savaşa karşı olanların da üç Baltık ülkesi ve Polonya’ya kabul edileceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Geriye Finlandiya Kaldı

Rus turistlere uygulanacak ambargo kararına karşı çekimser yaklaşan Finlandiya hükümetinin Ruslara vize verilmesinde kolaylık sunmadığı biliniyor.

Ancak geçen hafta Litvanya, Letonya ve Estonya’nın dışişleri bakanlarının duyurduğu kararda, Rusya’nın bir diğer komşusu olan Finlandiya’nın söz konusu yasak uygulamasını gerçekleştirmeyeceği öğrenilmişti.

Rusya ile komşu olan ülkelerin aldığı bu karar sonrası tüm oklar, Rusya’dan Batı’ya çıkış imkanı sunan tek karayolu olarak Finlandiya’nın üzerine çekildi.

İstanbul Kilit Nokta Olarak Görünüyor

Rusya’ya sınırı olan ülkelerin kapılarını Ruslara kapamasının ardında gözler Türkiye’ye çevrildi.

Batı’ya yapılacak yolculuklarda İstanbul aktarması seçeneği hala devrede. Özellikle son dönemde Rusya için aktarma noktası olan Türkiye’de hava ulaşımının artacağı senaryoları konuşuluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.