Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın Komşuları Ruslara Kapıları Kapattı

AB’nin Rusya ile imzalanan vize kolaylaştırma anlaşmasını askıya almasının ardından bir başka hamle Baltık ülkelerinden geldi. Ruslara erişim engeli getirildi.
Rusya’nın Komşuları Ruslara Kapıları Kapattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rus vatandaşlarına uygulanacak yaptırım görüşmelerinde Ağustos’un sonunda sonuç çıkmış, Ruslara verilecek vizelerde kolaylık sağlanmayacağı ve Rusya ile sınırı olan her ülkenin kendi tedbirini alacağı ilan edilmişti. Bugün yaşanan son dakika gelişmesinde, Rusların Avrupa’ya erişimini engellemek için Baltık ülkelerinin kısıtlamaya gittiği öğrenildi.

Avrupa Birliği (AB) üyeleri Litvanya, Letonya ve Estonya’nın dışişleri bakanları, ülkelerine Rusya’dan seyahat eden Rus vatandaşlarının girişi için kısıtlama kararı aldıklarını duyurdular.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics’in yaptığı açıklamada, üç Baltık ülkesinin aldığı giriş yasağı kararının ulusal hükümetlerin onayından sonra Eylül ortasına kadar yürürlüğe gireceği bildirildi.

Yapılan açıklamada, vize kolaylaştırma anlaşmasının askıya alınmasının ardından son birkaç haftadır Schengen vizesine sahip Rus vatandaşlarının sınır geçişinin önemli derecede arttığı belirtildi.

Bu durumun ülkeler için bir kamu güvenliği sorununa dönüştüğü ve hem ahlaki hem de siyasi nitelikte bir sorun teşkil ettiği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Üç ülkenin de AB’nin Schengen açık sınır bölgesine girmek için vizeli tüm Rus vatandaşlarını birkaç istisna dışında geri çevireceği açıklandı. İstisnaların insani ve ailevi nedenlerle kamyon şoförleri ve diplomatlar için sağlanacağı belirtildi.

Finlandiya Çekimser Kaldı

Rusya’nın bir diğer komşusu Finlandiya’nın söz konusu yasak uygulamasını kendi ülkesinde gerçekleştirmeyeceği öğrenildi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, diğer Avrupa ülkeleri tarafından verilen Schengen vizelerine sahip Rus vatandaşlarının kısıtlamaya dahil olup olmaması konusunda yasal belirsizlik olduğunu savundu. Belirsizliği gerekçe göstererek, Finlandiya’nın yasağa katılmayacağını aktardı.

Haavisto, “Gerçekten tüm Schengen ilkelerini iptal edebilir misiniz? Bu, şu anda hala belirsiz” şeklinde ifadede bulundu. Böylece Finlandiya, Rus vatandaşlarına giriş yasağı getirme konusunda çekimser kaldı.

Ancak geçen ay Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Rusya’nın komşusu olan Polonya, Litvanya, Estonya, Letonya ve Finlandiya gibi AB üyesi ülkelerin Rus turistlere giriş yasağı getirebileceğini açıklamıştı.

Vize Yasağına Rusya’nın Kayıtsız Kalmayacağı Uyarısı Yapılmıştı

Rusya’nın 24 Şubat tarihinde Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından AB ile arasındaki doğrudan uçuşlar iptal edilmişti. Rusların AB’ye seyahat etmeleri için seçenekleri sınırlı kalmıştı. Vizelerin tamamen yasaklanması için ise tartışmalar sürerken AB ülkelerinde Polonya ve Çekya, Rusların vize başvurusunu durdurmuştu.

Rusya tarafının vatandaşlarına getirilecek seyahat kısıtlamalarına gösterdiği tepki sert olmuş, Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, olası bir vize yasağına Rusya’nın kayıtsız kalmayacağı ve verilecek yanıtının olumsuz olacağı konusunda tüm dünyayı uyarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.