Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O Ülkede Açlık Yaşandığını Söylemek Yasaklandı!

Ekonomik krizle boğuşan Sri Lanka’da açlık söylemleri yasaklandı. Çocukların açlıktan bayıldığına ilişkin paylaşımlara yasak getirildi. Ayrıntılar haberde;
O Ülkede Açlık Yaşandığını Söylemek Yasaklandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sri Lanka’daki siyasi çalkantılar ve ekonomik buhran, halk üzerinde yasak baskısını artırdı. Kamu Yönetimi Bakanlığı tarafından yapılan son değişiklikle birlikte medyada konuşma yasağı genişletildi; açlık söylemleri yasaklandı.

22 milyon nüfusa sahip ülkede döviz yoksunluğu olduğu için çoğu temel ihtiyaç malzemesinin ithalinde yaşanan sorunlar halkı infial seviyesine getirdi.

Sağlık yetkilileri ve öğretmenlerin sosyal ağlardaki paylaşımlarında, çocukların okulda açlıktan bayıldıkları görüldü.

Hükümetin bulduğu çözüm, sosyal medya yasağına ilişkin yönetmelik değişikliği oldu.

Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre daha önce medyaya konuşma yasağı getirilen 1,5 milyon kamu görevlisine paylaşım yapma engeli de kondu.

GCM Yatırım Banner

Buna göre kamu görevlilerinin sosyal medya hesaplarında ekonomik krizle ilgili görüş bildirmeleri suç olarak görüldü ve yasaklandı.

Yönetmeliğin güncellenen maddesinde, “Kamu görevlilerinin sosyal medyada görüşlerini ifade etmesi, disiplin cezasına yol açan bir suç teşkil etmektedir” denildi.

Sağlık Bakanı: Durum Abartılıyor

Hükümet kanadından yapılan açıklamada, öğrencilerin yetersiz beslendiklerine yönelik iddialar kabul edilmedi.

Sağlık Bakanı Keheliya Rambukwella, sosyal medyada paylaşım yapanların ‘siyasi güdümlü’ olduklarını ve durumu abarttıklarını savundu.

Sri Lanka Ekonomisinin Çöküşü İlan Edilmişti

Sri Lanka Cumhurbaşkanı Ranil Wickremesinghe, Haziran ayında başbakan olduğu dönemde, yaptığı duyuruda uzun süredir yaşadıkları gıda, yakıt ve elektrik kıtlığı sonrası ülke ekonomisinin çöktüğünü açıklamıştı.

Ülkede yaşanan döviz krizi, halkın yemek, ilaç ve yakıt gibi temel ihtiyaç maddelerine erişiminde uzun kuyruklar ve büyük kıtlıklar yaratmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.