Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstifası Beklenen Wickremesinghe Cumhurbaşkanı Oldu

Protestoların sürdüğü Sri Lanka’da devrilen cumhurbaşkanının yerine Wickremesinghe seçildi. Seçim sonucunun yeni bir protesto hareketi yaratacağı konuşuluyor.
İstifası Beklenen Wickremesinghe Cumhurbaşkanı Oldu
HABER GİRİŞ

Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa istifa ettikten sonra yerine vekil olarak atanan Başbakan Ranil Wickremesinghe, bugün cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı.

Seçimlere, bu haftanın başında Wickremesinghe’ın ilan ettiği olağanüstü hal durumunda gidildi.

Sabah saatlerinde parlamentoda milletvekillerinin kullandığı gizli oylamada Wickremesinghe’nin ezici bir zafer kazandığı açıklandı. Altı kez başbakan olan Wickremesinghe, bu zafer sonrası ilk kez cumhurbaşkanı olarak görev yapacak.

Seçimi kazandıktan sonra açıklama yapan yeni cumhurbaşkanı, muhalefette yer alan siyasi partilerin kendisiyle birlikte çalışmalarını isteyerek şöyle konuştu:

“Ülkemizin içinde bulunduğu durumu size söylememe gerek yok. Artık seçimler bittiğine göre bu bölünmeye son vermemiz gerekiyor. Ayrılmak için 48 saatimiz vardı ama bundan sonra sizinle diyalog kurmaya hazırım.”

GCM Yatırım Banner

Wickremesinghe Protestocuların Hedefinde

Ekonomik iflasın açıklandığı ülkede cumhurbaşkanlığı oylaması, protestocuların Rajapaksa’nın istifasını istemesinin  ardından geldi. Ancak yapılan seçimin de protestolara yol açacağından endişe duyuluyor.

Siyasi arenada kırk yılı aşkın bir süredir bulunan Wickremesinghe, Rajapaksa ailesiyle olan yakınlığı gerekçe gösterilerek kamuoyundan tepki gördü.

Seçmenler arasındaki meşruiyeti lekelenen liderin, Aragalaya olarak bilinen halk protesto hareketindeki kişiler tarafından istifasının beklendiği öğrenildi. Aksi takdirde protestoların devam edeceği sözü verildi.

Geçici devlet başkanlığına geldiğinde Wickremesinghe’e istifa çağrısında bulunan protestocuların seçim sonuçları sonrasında kargaşaya yol açabilecekleri konuşuluyor.

Bugün yapılan gizli oylamada Kolombo’daki cumhurbaşkanlığı sekreterliğinde Wickremesinghe’nin istifası için sessiz bir protesto düzenlendi.

Protestoların hedefindeki Wickremesinghe, Rajapaksa’nın görev süresinin geri kalanında Kasım 2024 tarihine kadar görev yapacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın