Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sri Lanka: Seçimden Önce Yeniden Olağanüstü Hal İlan Edildi!

Sri Lanka'nın geçici Başkanı Ranil Wickremesinghe ülkede olağanüstü hal ilan etti. Detaylar haberde;
Sri Lanka: Seçimden Önce Yeniden Olağanüstü Hal İlan Edildi!
HABER GİRİŞ

Nisan ayından bu yana krizle boğuşan ada ülkesi, birkaç kez olağanüstü hal ilan etmişti. Dün gece geç saatlerde bir yenisini daha ekledi.

Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa istifa ettikten sonra yerine Başbakan Ranil Wickremesinghe atanmış, geçen hafta da geçici başkan olarak yemin etmişti. Olağanüstü hal duyurusu Wickremesinghe’den geldi.

Resmi gazetede yayımlanan bildiride; “Kamu güvenliği, kamu düzeninin korunması ve toplumun yaşamı için elzem olan malzeme ve hizmetlerin idamesi açısından böyle yapılması yerindedir.” denildi.

Reuters’ın haberine göre olağanüstü hal kapsamında yasal hükümler açıklanmazken sebebinin daha önceki düzenlemelerle aynı olduğu belirtildi.

Önceki olağanüstü hal düzenlemelerinin; insanları tutuklamak, özel mülkleri aramak ve halk protestolarını bastırmak için orduyu görevlendirme amacında yapıldığı eklendi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

20 Temmuz’da Yeni Başbakan Seçilecek!

Tarihinin en büyük krizini yaşayan Sri Lanka’da sular durulmuyor. Ada ülkesi bu hafta yeni devlet başkanını seçmek için parlamentoda oylama yapacak. Wickremesinghe de oylama öncesinde OHAL açıkladı.

Araştırmacılar; yeni olağanüstü hal durumun çözüm oluşturmayacağını, hükümetin daha öncesinde de aynı tepkileri verip sonuç alamadığını belirtti.

Altı kez başbakan olan Ranil Wickremesinghe’nin tam zamanlı görevi üstlenmek için en büyük adaylardan biri olduğu söylendi. Aynı zamanda protestocular tarafından istenmediği, seçilmesinin daha fazla huzursuzluğa yol açabileceği vurgulandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.