Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’nın Putin Eleştirilerinde Çin’e Manidar Gönderme!

“Dünyayı Putin'den arındırmanın zamanı geldi” ifadeleriyle çağrıda bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Çin'e manidar bir Rus suç paylaşımı göndermesi yaptı. İşte detaylar;
Ukrayna’nın Putin Eleştirilerinde Çin’e Manidar Gönderme!
HABER GİRİŞ

Savaş üçüncü ayına girerken iki ülke arasında gerilim, Ukrayna’ya artan destek ve Rusya’nın duruşundan vazgeçmemesi ile artıyor. Rusya bugün Bulgaristan ile Polonya’ya gaz ihracatını keserken Avrupa Birliği, Kremlin’in bu hamlesine hazırlıklı olduklarını belirterek hareketi “şantaj girişimi” olarak yorumladı.

Bu arada Almanya’da düzenlenen ve 40’dan fazla ülkenin savunma bakanını bir araya getiren kritik toplantıdan Ukrayna’ya daha fazla destek mesajı çıktı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mykhailo Podolyak, toplantıdan sonra Rusya için kötü haberleri olduğunu söyledi.

Kapasite, hız, basitleştirilmiş lojistik, genişletilmiş silah yelpazesiyle Ukrayna’nın güçlendiğini belirtti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da bugün yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e meydan okudu.

Twitter’dan yaptığı video paylaşımında Ukrayna Bakanlığı, Putin’in dünyayı kendi imajına göre yeniden şekillendirmeye ve daha iyi bir alternatifin olduğunu kanıtladıkları için demokrasileri istikrarsızlaştırmaya çalıştığını belirtti.

Şimdi de Ukrayna’nın cesaretini kırmak için savaş suçları işlediğini ekledi. “Dünyayı Putin’den arındırmanın zamanı geldi” ifadelerine yer veren Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, şu ifadelerle dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

“Son 20 yıldır, Putin dünyayı kendi imajına göre yeniden şekillendirmeye çalıştı. Biz diğer tarafa bakarken o ve ahbap çavuşlarının Rus halkından milyarlar çaldığına, dünyanın dört bir yanında politikacılar, avukatlar ve iş insanlarını satın aldığına inanılıyor.”

Putin’in kendi politik kazancı için bölgesel çatışmaları teşvik ettiğini belirten Ukrayna devlet kurumu, tarihi çarpıttığını, olayları manipüle ettiğini ve toplumları bölmek için propaganda yaptığını savundu.

Ukrayna’dan Çin’e Manidar “Rus Suç Paylaşımı” Göndermesi

Putin’in yolsuzluk, çatışma ve otoriter rejimin olduğu bir dünya istediği söylenirken paylaşımda Putin’in Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile fotoğrafının olduğu kısım ayrıca dikkat çekti.

Rusya ile bağları nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olan ve kısa süre önce ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından uyarılan Çin’e mesaj gözden kaçmadı.

Tam burada Ukrayna Dışişleri Bakanlığı; “Putin’in Rusya’sı ile herhangi bir türde işbirliği, onunla suçlar için sorumluluğu paylaşmaktır” dedi.

Ukrayna Çin’e Gönderme Dikkat Çekti
KAYNAK: Twitter

Kaldı ki önde gelen ekonomistlerden Stephen Roach dahil birçok uzman Rusya-Ukrayna savaşını ele alırken Putin üzerinde etkisi olabilecek tek kişiyi Xi Jinping olarak göstermişti. Dolayısıyla video paylaşımında tam da Çin ve Rusya liderlerinin yan yana durduğu fotoğrafın üzerinde suç paylaşımı yorumu dikkat çekti.

“Dünyayı Putin’den arındırma vakti geldi” diyen kurum, yapılacakları şöyle sıraladı:

1 Rusya’yı tüm uluslararası kurumlardan yasaklayarak izole edin.

2 Uluslararası mahkemelerde savaştan dolayı sorumlu tutun.

3 Rusya ile kültürel iş birliğini kesin ve Putin rejiminin finanse ettiği etkinlikleri boykot edin.

4 Rus enerji ithalatına tam bir ambargo koyun.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.