Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’i Etkileyebilecek Tek Kişi Açıklandı

Önde gelen ekonomistlerden Stephen Roach, Rusya-Ukrayna savaşını ele alırken Putin üzerinde etkisi olabilecek tek kişiyi açıkladı. Detaylar haberde;
Putin’i Etkileyebilecek Tek Kişi Açıklandı
HABER GİRİŞ

Yale Üniversitesi ekonomisti Stephen Roach, Rusya-Çin ilişkileri hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Ünlü ekonomist Roach, Çin’in şu anda yapabileceği en iyi şeyin Rusya ile Ukrayna arasında bir barış anlaşmasına aracılık etmek olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i etkileyebilecek tek kişi olarak gösterdi.

Rusya Konusunda Koz Çin’in Elinde!

Önde gelen ekonomistlerden Stephen Roach, CNBC’ye yaptığı açıklamalarla gündeme geldi.

“Dünyada Vladimir Putin üzerinde etkisi olan tek bir kişi olduğunu düşünüyorum, o da Çin Devlet Başkanı Xi Jinping. Demek istediğim, burada gerçekten koz Çin’in elinde ve bence bu anı değerlendirmek Xi’ye bağlı” yorumuyla dikkat çekti.

Bu noktada, şu an 12. gününde olan savaşa ilişkin gelişmeler anımsatıldı. Ukrayna’daki birçok şehirde çatışmalar yoğunlaşırken Putin duruşundan vazgeçmedi. ABD, Avrupa Birliği ve diğer birçok ülke, Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’ya yaptırım açıklarken Çin, yaptırımlara katılmayacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Çin, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik operasyonlarını işgal olarak nitelendirmeyi reddetmiş ve Birleşmiş Milletler’in Ukrayna konusunda Rusya’ya yönelik kınama tasarısında çekimser kalmıştı.

Pekin bunun yerine müzakereleri destekleyen duruş sergiledi. Dünya Rusya’ya olağanüstü baskı uygularken Pekin’in Moskova ile ortaklığını ikiye katlamasının bir hata olacağını dile getirdi. “Bu rotada kalmayı göze alamaz, bu Xi Jinping için tarihi boyutlarda bir gaf olur” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.