Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen, Çin’i Rusya Yaptırımlarına Katılmaması Nedeniyle Uyardı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çin hükümetini, Rusya ile olan temasları konusunda uyardı. Yellen Pekin'in dünyadaki itibarını kaybedebileceğini söyledi.
Yellen, Çin’i Rusya Yaptırımlarına Katılmaması Nedeniyle Uyardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları sonrası Batılı ülkelerden ağır yaptırımlar uygulanmaya başlandı. ABD ise yaptırım dalgasının başını çeken ülke ise konumunda. Çin ise Batılı ülkelerin aksine Rusya ile ticaretini sürdürüyor ve yaptırımlara katılmamayı tercih ediyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Çin’e ve diğer ülkelere Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı sona erdirilmesine yardım etmeleri için çağrıda bulunarak, Batı yaptırımlarını baltalamaya çalışanların bazı sonuçlar ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Washington’daki Atlantik Konseyi’nde konuşan Yellen, Çin’in Rusya ile olan ilişkisinden dolayı, savaşı sona erdirmek adına olumlu bir şeyler yapmasını beklediğini ve bunu yapmazsa Pekin’in dünyadaki konumunun zarar göreceğini ifade etti.

Yellen açıklamasında, “Çin, Ukrayna’daki hassasiyete kayıtsız kalırsa küresel toplumun gelecekte egemenlik ve toprak bütünlüğüne ilişkin itirazlara saygı duymasını bekleyemez” ifadelerini kullandı.

Yellen: Dünyanın Çin’e Tutumu Değişebilir

Yellen dünyanın Çin’e karşı tutumu ve daha fazla ekonomik entegrasyonu benimseme isteğinin, Rusya’ya yönelik yaptırımlara kayıtsız kalmasından dolayı etkilenebileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın dünya ekonomik görünümünü yeniden çizdiğini belirten Yellen, Biden yönetiminin Rusya’yı uluslararası hukuk ihlallerinden sorumlu tutacağını söyledi.

Yellen açıklamasında, “Putin iğrenç savaşına son verene kadar Biden yönetimi Rusya’yı ekonomik, finansal ve stratejik yaptırımlara itmek adına ortaklarımızla birlikte çalışacak” diye konuştu.

Rus işgalinin birçok ülkeyi ve şirketi birleşik bir duruş sergilemeye ve Moskova’yla ticari bağlarını koparmaya teşvik ettiğini belirten Yellen, bunun küresel tepkiyi şekillendirmeye yardımcı olacağını söyledi.

Yellen’ın sözleri, Başkan Joe Biden’ın Moskova’ya yaptırım uygulamayan Hindistan’ı Rusya’dan daha fazla petrol satın almasına tepki göstermesinden günler sonra geldi.

Son rakamlar Rusya ile Çin arasındaki ticaretin yıllık bazda arttığını gösteriyor. Aylık bazda ise Şubat ayında başlayan savaş etkisiyle Mart’ta bir önceki aya göre düşüş yaşandı.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın