Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Rusya’nın Gaz Kararına Yanıt: Şantaj Girişimine Hazırız

Savaşın 63. gününde Rusya, Polonya ve Bulgaristan’a gaz ihracatını durdurduğunu açıkladı. AB Komisyonu Başkanı, Kremlin hamlesine yanıtta gecikmedi. İşte detaylar;
AB’den Rusya’nın Gaz Kararına Yanıt: Şantaj Girişimine Hazırız
HABER GİRİŞ

Rusya, süregelen savaş ortasında daha önce yaptığı duyurulara paralel olarak gaz ihracatını kesti. Rusya’nın enerji şirketi Gazprom, NATO ve AB (Avrupa Birliği) üyesi Polonya ile Bulgaristan’a gaz sevkiyatını durdurdu. Avrupa’dan karara tepki gecikmedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bugün yaptığı açıklamada Rus tarafından gelen şantaja boyun eğmeyeceklerini şöyle ifade etti:

“Gazprom’un açıklaması Rusya’nın bize gazla şantaj yapmak için başka bir girişimidir. Bu senaryoya hazırız. Koordineli AB müdahalemizin haritasını çıkarıyoruz. Avrupalılar, etkilenen üyelerle birlik ve dayanışma içinde olduğumuza güvenebilirler.”

Ursula von der Leyen, Gazprom açıklamasını, Rusya’nın gazı şantaj aracı olarak kullanmaya yönelik bir başka girişimi olduğunu vurguladı. Bunu haksız ve kabul edilemez olarak değerlendiren Komisyon Başkanı, aynı zamanda bir gaz tedarikçisi olarak Rusya’nın güvenilmezliğini bir kez daha gösterdiğini belirtti.

Yine de senaryoya hazır olduklarını söyleyerek AB genelinde alternatif teslimatları ve mümkün olan en iyi depolama seviyelerini sağlamak için çalıştıklarını ekledi.

Üye devletlerin, Rusya’nın bu tür hamlelerine karşı acil durum planları oluşturduğu ve şu anda gaz koordinasyon grubunda bir toplantısının yapıldığı bilgisini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’da enerji arzının güvenliğini sağlamak için Avrupalı ve dünya liderleriyle çalışmaya devam edeceğini söyleyen AB Komisyonu Başkanı, Avrupalılara tam destek konusunda güven verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.