Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’dan Yaptırım: Polonya ve Bulgaristan’a Gaz Sevkiyatı Durdu

Rusya daha önceden duyurduğu üzere Polonya ve Bulgaristan’a gaz ihracatını durdurdu.
Rusya’dan Yaptırım: Polonya ve Bulgaristan’a Gaz Sevkiyatı Durdu

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş, Putin hükümeti ile Batılı devletler arasındaki karşılıklı yaptırımları beraberinde getirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce yaptığı açıklamalarda Avrupa’ya gaz ihracatını kesebileceklerini söylemişti.

Putin açıklamasında dost olmayan ülkelere gaz ihracatı yaparken ödemelerde Rus rublesi kullanma şartı arayacaklarını söylemişti. Bu süreç sonrası ruble ile ödeme yapmayan iki ülke Polonya ve Bulgaristan’a doğal gaz sevkiyatı kesildi.

Rusya’nın enerji şirketi Gazprom, NATO ve AB üyesi olan iki ülkeye doğal gaz sevkiyatının durdurulduğunu açıkladı. Gazprom yaptığı açıklamada, “Ruble olarak ödeme yapılmaması nedeniyle Bulgaristan) ve Polonya’ya gaz tedariki tamamen askıya alındı” ifadelerini kullandı.

Gazprom ayrıca Almanya, Macaristan ve Sırbistan’ı besleyen boru hatlarına ev sahipliği yapan Polonya ve Bulgaristan üzerinden gazın yasadışı yollardan alınması durumunda kesileceği konusunda da uyardı.

‘Gerekli Önlemler Alındı’

Her iki ülkenin hükümetleri, alınan karar sonrası Gazprom’un sözleşmeyi ihlal ettiğini bildirdi. Bulgaristan ve Polonya, Rusya’nın gaz yaptırımı ile karşı karşıya kalan ilk ülkeler oldu. Rusya’nın benzer kararları AB bünyesindeki başka ülkeler için de alabileceği belirtiliyor.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Polonya hükümetinden yapılan açıklamada tüm risklere hazır oldunduğu bildirildi. Ülke Rusya’ya olan bağımlılığını azaltmak için Norveç’ten yaptığı ithalata güveniyor. Bulgaristan tarafı ise alternatiflerin garanti altına alındığı ve tüketime dair bir kısıtlama olmayacağı belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%