Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna İlhak Sonrası Lyman’ı Kuşattığını Duyurdu

Rusya'nın, Ukrayna'daki dört bölgeyi ilhak etmesinin ardından çatışmalar sürüyor. Ukrayna ordusu Lyman'ı kuşattığını duyurdu.
Ukrayna İlhak Sonrası Lyman’ı Kuşattığını Duyurdu
HABER GİRİŞ

Ukrayna kuvvetleri, binlerce Rus askerini kuşattıktan sonra doğudaki Donetsk’teki Lyman kalesinin girişine ulaştı. Lyman’ın ele geçirilmesi, Başkan Vladimir Putin’in Donetsk ve diğer üç bölgenin ilhakını ilan etmesinin ardından Rusya için büyük bir gerileme olarak tanımlanıyor.

Luhansk Valisi Serhiy Hayday, Rusya’nın ilhak ettiği Donetsk bölgesinde bulunan Lyman’ın Ukrayna ordusu tarafından kuşatıldığını duyurdu.

Hayday, “1 Ekim 2022 itibariyle Lyman’da konuşlu Rus ordusu çekilme talebiyle komutalarına başvurdu, ancak bu reddedildi. Şu anda 5 binden fazla Rus askeri kuşatıldı” açıklamasını yaptı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Ukraynalı askerlerin Lyman şehrinde Ukrayna bayrağını açtığı anları paylaştı.

Ukrayna için En Büyük Kazanım Olabilir

Rusya, Donetsk bölgesinin kuzeyindeki operasyonları için Lyman’ı bir lojistik ve nakliye merkezi olarak kullandı. Düşüşü, geçen ay kuzeydoğu Harkiv’deki gerilemeden bu yana Ukrayna’nın en büyük savaş alanı kazanımı olacak.

GCM Yatırım Banner

Donetsk ve Luhansk bölgeleri birlikte, 24 Şubat’ta Moskova’nın işgalinin başlamasından kısa bir süre sonra Rusya’nın ana odak noktası olan daha geniş Donbas bölgesini oluşturuyor. Ukrayna’nın kuşatması, Rusya’nın dört bölgeyi ilhak etmesinin ardından gerçekleşti.

Dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, artık dört yeni bölgeleri olduğunu belirterek, ilhak kararını resmen ilan etmişti.

Bu açıklamaya Batılı ülkelerden ise sert yanıt geldi. Avrupa Birliği ve daha pek çok ülke, Rusya’nın dört bölgeyi ilhak etmesini asla tanımayacaklarını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.