Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin Resmen İlhak Etti: Artık Rusya’nın 4 Yeni Bölgesi Var

Rus lider Putin, 4 bölgeyi resmen ilhak ettiğini duyurdu. İşte savaşın 219. gününde yaşanan flaş gelişmenin detayları,
Putin Resmen İlhak Etti: Artık Rusya’nın 4 Yeni Bölgesi Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

24 Şubat’tan bu yana devam eden savaşta beklenen oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın 4 bölgesi hakkında kararını verdi. Alınan son dakika bilgilere göre Putin, işgal altındaki Ukrayna’nın bazı bölgelerini resmen ilhak eden kararnamenin imzalanmasının ardından Ukrayna’nın 4 yeni bölgesini ilan etti.

Bunlar arasında Luhansk ve Donetsk olmak üzere iki Rus yanlısı ayrılıkçı cumhuriyetin yanında Herson ile Zaporijya yer alıyor.

Putin, Batı’nın sahte olarak nitelendirdiği bir dizi ilhaka atıfta bulunarak, “Sonuçlar biliniyor, iyi biliniyor” dedi. Aynı zamanda sonuçların, kendi kaderini tayin hakkına sahip milyonlarca insanın iradesine bağlı olduğunu dile getirdi.

Putin’in yorumları, Moskova’nın Ukrayna’nın işgal altındaki dört bölgesini resmen Rusya Federasyonu’na dahil etmesinden kısa bir süre sonra geldi.

Aynı zamanda bu, beklenen bir hareketti. Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’da yapılan oylamalarda yüksek oranda Rusya’ya katılım yönünde sonuç çıkarken Cuma günü bu bölgelerin ilhak edileceği açıklanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Bugün için bir imza töreninin düzenleneceği de belirtilmiş, Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Putin’in konuyla ilgili önemli bir konuşma yapacağını söylemişti.

Putin, ilhak törenindeki konuşmasında yine Batı’yı hedef aldı.

“Batı bizi vurmak için yeni fırsatlar arıyor ve her zaman devletimizi birbirine karşı savaşacak daha küçük devletlere bölmeyi hayal ettiler. Bütün bu doğal zenginliklere ve hiçbir zaman dış baskı altında yaşayamayacak insanlara sahip bu büyük ülkenin var olduğu fikrinden memnun olamazlar.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın