Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya, Ukrayna’da Referanduma Giden Bölgeleri İlhak Edecek

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’nın dört ayrılıkçı bölgesini ilan etmeye hazırlanıyor. Ayrıntılar haberde…
Rusya, Ukrayna’da Referanduma Giden Bölgeleri İlhak Edecek
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşının ortasında son günlerde, Ukrayna’daki dört ayrılıkçı bölgenin referandumu konuşuluyor. Ukrayna’daki Rus yanlısı olan bölgeler geçen hafta başlattığı referandumu tamamladı.

Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’da yapılan oylamalarda yüksek oranda Rusya’ya katılım yönünde sonuç çıktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir sözcüsü, referandumdan çıkan sonucun ardından, Cuma günü bu bölgelerin ilhak edileceğini açıkladı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Federasyonu’na yeni bölgelerin, taleplerde bulunan dört bölgenin tamamıyla imzalanacağını söyledi. Peskov, Putin’in konuyla ilgili önemli bir konuşma yapacağını ifade etti.

Cuma Günü Gören Düzenlenecek

Rusya’nın dört Ukrayna bölgesini ilhak ettiğini ilan eden resmi belgeler yarın düzenlenecek törende imzalanacak. Söz konusu bölgeler Ukrayna topraklarının yüzde 15’ine karşılık geliyor. Batılı ülkeler daha önce oylamadan çıkacak sonucu tanımayacaklarını açıklamıştı.

Moskova’daki Kızıl Meydan’da, reklam panolarının dört bölgenin Rusya’nın bir parçası olduğunu ilan ettiği bir sahne şimdiden kuruldu. ABD, referandumlar nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulayacağını söylerken, AB üye ülkeleri sekizinci tur önlemleri değerlendiriyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerindeki insanların tehditle ve bazen de silah zoruyla evlerinden ve işyerlerinden alındığını söyledi. Baerbock, “Bu, özgür ve adil seçimlere aykırıdır ve barışın tersidir. Dikte edilmiş bir barıştır” diye konuştu.

Rus kuvvetlerinin Ukrayna’yı kuzeyden, doğudan ve güneyden işgal etmesinden yedi ay sonra, dört alanda da savaş hala devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu