Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Batı’nın Ukrayna’daki Referanduma Müdahalesi Kabul Edilemez

Ukrayna’daki referandumda seçmenler Rusya’nın bir parçası olma yönünde oy kullanırken, gözetmenler oylamada Batı’nın gözdağı vermesini eleştirdi.
Batı’nın Ukrayna’daki Referanduma Müdahalesi Kabul Edilemez
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sekizinci ayına girmeye hazırlanıyor. Rusya’nın kontrolü ele aldığı Luhansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson’da halk kendi kararını vermek için referanduma gitti. Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgelerde yapılan referandumdan çıkan ilk sonuçlara göre oyların çoğu Rusya’ya katılımı destekliyor.

5 gün süren referandumla ilgili olarak Batı’nın uluslararası gözlemcileri korkutmaya, üzerinde baskı kurmaya ve gözdağı vermeye yönelik girişimlerinin kabul edilemez olduğu bildirildi.

İtalyan gözlemci Vito Grittani açıklamasında, Avrupa Birliği’ne ait devlet kurumlarının, diğer bazı hükümetlerin referandumun sonucunu etkileyecek baskı ve yıldırma girişimlerini eleştirdi.

Bu hamlelerin demokrasinin temel ilkelerine, bireysel hak ve özgürlüklerin korunmasına ve hukukun üstünlüğüne aykırı olduğunu söyledi.

Referandumda, uluslararası denetimcilerin bilgilere özgür bir şekilde eriştiği, düzenleyen ve katılanlar olmak üzere herkese ulaşarak soru sorma, belge ve materyalleri inceleme fırsatı bulduğu hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner

Bu bakımdan oyların gizliliğinin korunması, oy pusulasının düzenlenmesi ve çoklu oylamaların yasaklanması gibi konuların çok önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.