Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’daki Referandumdan İlk Sonuçlar: Rusya’ya Katılım Desteği Yüksek

Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgelerde yapılan referandumdan ilk sonuçlar gelmeye başladı. Ağırlık Rusya’ya katılımdan yana…
Ukrayna’daki Referandumdan İlk Sonuçlar: Rusya’ya Katılım Desteği Yüksek
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşının kilit bölgeleri geçen hafta içerisinde referanduma gitme kararı almıştı. Rus kontrolündeki ayrılıkçı bölgeler olarak bilinen Luhansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson’da beş gündür referandum yapılıyor ve oylamaya dair ilk sonuçlar gelmeye başladı.

Rusya merkezli haber ajansı RIA’dan gelen verilere göre oylamalardan çok yüksek oranda Rusya’ya katılım yönünde sonuçlar çıkıyor. Herson bölgesinde yüzde 14’ü sayılan oyların yüzde 96.97’lik, Zaporijya bölgesinden ise yüzde 18’i sayılan oyların yüzde 98.19’lik oranının Rusya’ya katılmak yönünde olduğu belirtildi.

Herson, Donbas ve Zaporijya bölgelerinden gelen ilk sonuçların yüzde 96’sının, Rusya’ya katılma konusunda evet oyu verdiği belirtildi. Söz konusu bölgeler Ukrayna’daki tüm toprakların yüzde 15’ini oluşturuyor.

Şehirlerden gelen oylama kararı, Batılı ülkeler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Türkiye’nin de aralarında olduğu pek çok ülke, referandumdan çıkacak sonucu tanımayacağını açıklamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise referandumdan ‘evet’ oyu çıkması halinde, bu bölgelere yönelik adımların saldırı olarak tamamlanacağını söylemişti.

Donetsk bölgesinde saat 20.00’de sandıkların kapanması bekleniyor. Diğer bölgelerde ise oylama işleminin 16:00’da sona ereceği belirtildi. Oylamaları takip eden günlerde, bölgelerdeki çatışmaların daha da tırmanabileceği söyleniyor.

GCM Yatırım Banner

Referandum kararının öncesinde, Putin kısmi askeri seferberlik kararını açıklamış ve Batılı ülkeleri uyarmıştı. Rus lider gerekmesi halinde nükleer silah kullanmaktan çekinmeyeceklerini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın