Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Nükleer Silah Konusunda Rusya’yı Uyardı: Sonuç Felaket Olur

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya'nın nükleer silah kullanmasına kararlı bir şekilde yanıt verileceğini belirtti. Detaylar haberin içerisinde;
ABD Nükleer Silah Konusunda Rusya’yı Uyardı: Sonuç Felaket Olur
HABER GİRİŞ

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan bugün yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı herhangi bir nükleer silah kullanmasına ABD’nin kararlı bir şekilde yanıt vereceğini söyledi. Bu durumun sonuçlarının felaket olabileceğini duyurdu.

Putin konuşmasındaki nükleer tehditti işaret eden Sullivan, ABD’nin bunun ne anlama geldiğini özel olarak Rusya’ya bildirdiğini söyledi. Ülke ile sık ve doğrudan temas halinde olduğunu ekledi.

Rusya Çizgiyi Aşarsa ABD Kararlı Bir Şekilde Cevap Verecek

Reuters’ın haberinde Sullivan’ın, “Rusya bu çizgiyi aşarsa, ülke için feci sonuçlar doğuracaktır. ABD duruma kararlı bir şekilde yanıt verecektir.” dediği yer aldı.

Putin’in Ukrayna halkını yok etme niyetinin sürdüğünü söyleyerek, bundan kaynaklı eylemlere devam edileceğini bildirdi.

Sullivan yaptığı açıklamada Ukrayna’ya silah, mühimmat, istihbarat ve gerekli tüm malzemelerle desteğin devam ettireceğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Putin’in Seferberlik İlanı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen hafta Çarşamba günü askeri seferberlik ilanının ardından geldi. Putin Batı’yı işaret ederek, “Ülkemizi yok etmek istiyor.” demişti ve kısmi seferberlik kararnamesinin imzalamıştı.

Putin Batı’yı hedef alarak, nükleer şantaj diye bahsedilen duruma devam edilirse Rusya’nın tüm cephaneliğiyle karşılık vereceği konusunda uyarda bulunmuştu.

Ülkenin toprak bütünlüğü tehdit edildiği durumda ise halkın korunması için mevcut tüm araçların kullanılacağının altını çizmişti. Putin, “Bu bir blöf değildir.” diyerek eklemişti.

Batı’nın Ukrayna’da barış istemediğini ve asıl amaçlarının Rusya’yı yok etmek olduğunu vurgulamıştı.

Biden’ın Seferberlik Yorumu

ABD Başkanı Joe Biden ise seferberlik ilanının hemen ardından dikkat çekici yorumlarda bulunmuştu. Rusya’nın tehdit etmediğini ifade ederek, Putin’in sözlerinin gerçek amacını ortaya koyduğunu iddia etmişti.

Nükleer savaş konusuna da değinen Biden, böyle bir savaşta kazanan olmayacağını ve Rusya’nın sorumsuzca tehditlerde bulunduğunu paylaşmıştı.

Çin’in eşi benzeri görülmemiş nükleer deneyler yaptığının bilgisini veren Biden, diplomasinin sürdürülmesi gerektiğini ve İran’ın silahlanmasına izin vermeyeceklerini ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın