Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Putin’in İlhak Kararına Tepki: Asla Tanımayacağız!

Avrupa Birliği, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki dört kenti ilhak etmesinin ardından açıklamada bulundu.
AB’den Putin’in İlhak Kararına Tepki: Asla Tanımayacağız!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın bugün Ukrayna’daki savaşın seyrini değiştirebilecek bir karara imza attı. Devlet Başkanı Vladimir Putin, Luhansk, Zaporijya, Donetsk ve Herson bölgelerinin yer aldığı dört bölgeyi ilhak ettiklerini duyurdu.

Rus liderin bu adımı sonrası Batılı ülkelerden tepki içeren açıklama geldi. Avrupa Birliği liderlerinin ortak açıklamasında, Rusya’nın almış olduğu bu kararın asla tanınmayacağına yer verildi.

Açıklamada, Rusya’nın uluslararası düzeni baltaladığına ve küresel güvenliği tehlikeye attığı kaydedildi. AB Konseyi, “Ukrayna’nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünü daha fazla ihlal için Rusya’nın bahane olarak uydurduğu yasa dışı referandumları da bunların sahte ve yasa dışı sonuçlarını tanımıyoruz ve asla tanımayacağız.” açıklamasında bulundu.

Bu kararların yok hükmünde olduğu belirtilen açıklamada, Kırım, Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk’ın Ukrayna’ya ait olduğu bildirildi. Tüm ülkelere ve uluslararası kuruluşlara, Rusya’nın almış olduğu ilhak kararının reddedilmesi çağrısı yapıldı.

Açıklamada, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne vurgu yapılırken, meşru hakların kullanılması adına her türlü desteğin verileceği kaydedildi. Bununla beraber Rusya’nın yasa dışı eylemlere karşı kısıtlayıcı tedbirlerin süreceği belirtildi. Bu yaptırımların, Rusya’nın savaşı durdurması adına baskıyı artıracağı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

İlhak kararı öncesinde Ukrayna’daki dört bölgede beş gün süren referandum yapılmıştı. Referandumdan yüzde 80’in üzerinde oy çokluğu ile Rusya’ya katılma yönünde görüş bildirilmişti.

Putin’in ilhak açıklaması öncesinde Rusya, Zaporijya’yı füze saldırısı ile hedef aldı. Saldırıda 23 kişinin öldüğü ve 28 kişinin yaralandığı açıklandı.

Zelenski’den İlk Açıklama

Rusya’nın dört bölgeyi ilhak ettiğini duyurmasının ardından bir açıklama da Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’den geldi. Zelenski, NATO’ya çağrıda bulundu ve hızlandırılmış üyelik istediklerini söyledi.

Ukrayna’nın Putin Rusya Devlet Başkanı olduğu sürece, Rusya Federasyonu ile hiçbir müzakere yürütmeyeceğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.