Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Şok İddia: Sabotajı Batı Yaptı

Kuzey Akımı boru hatlarında meydana gelen sızıntılardan sonra karşılıklı suçlamalar devam ediyor. Bu kez Rusya, sabotajı Batı’nın yaptığını iddia etti.
Rusya’dan Şok İddia: Sabotajı Batı Yaptı
HABER GİRİŞ

Rusya’nın üst düzey casusu, Kuzey Akımı doğalgaz boru hatlarıyla ilgili şaşırtıcı bir iddia ortaya koydu. Casus, boru hattında yaşanan sorunların batı tarafından yapıldığını ve terör eylemi olduğunu söyledi. Bu açıklama ile birlikte Avrupa ile Rusya arasında zaten yüksek seviyede olan tansiyon daha da arttı.

Rusya İstihbarat Servisi (SVR) Direktörü Sergey Naryshkin, Batı’nın Baltık Denizi’ndeki boru hatlarını kimin sabote ettiğini örtbas etmeye çalıştığını açıkladı. Rusya’nın konuyla ilgili bir soruşturma talep ettiğini bildirdi.

Geçtiğimiz gün Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) de Rusya için aynı iddiaları kullanmıştı. Yapılan yazılı açıklamada, sızıntıların “kasıtlı, pervasız ve sorumsuz sabotaj eylemlerin” sonucu meydana geldiği ifade edilmişti.

Avrupa Birliği ülkeleri, boru hatlarındaki sızıntıların sabotajdan kaynaklandığını kabul ediyor. Ancak konuyla ilgili sabotajın kim tarafından nasıl yapıldığını paylaşmıyor.

Naryshkin, “Batı, uluslararası terör eylemlerinin gerçek faillerini ve organizatörlerini gizlemek için her şeyi yapıyor.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Rusya-Ukrayna savaşı başladığından beri Avrupa ülkeleri Ukrayna’yı destekleyerek Rusya’ya yaptırım uyguluyor. Bazı analistlere göre bu yaptırımlar Rusya’dan çok Avrupa’ya zarar veriyor. Artan enflasyon, faturalar ve yaşam maliyeti krizleri ile boğuşan Avrupa, enerji krizini çözmek için önlemler almaya çalışıyor.

Bazı analistlere göre Avrupa’nın Rusya’ya karşı bu tutumu “kendi ayağına sıkmak” olarak tanımlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın