Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Rusya’yı İşaret Etti: Sızıntıların Sebebi Sabotaj!

NATO, müttefiklerine karşı herhangi bir kasıtlı saldırı durumunda, saldırıya birleşik ve kararlı bir yanıt vereceklerini duyurdu. Detaylar haberde;
NATO Rusya’yı İşaret Etti: Sızıntıların Sebebi Sabotaj!
HABER GİRİŞ

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) bugün gaz boru hatlarındaki hasara ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. Baltık Denizi’ndeki uluslararası sularda Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarına verilen hasarın derin endişe yarattığını belirtti.

Boru hatlarında dün meydana gelen sızıntılar, medyanın gündeminde yer almıştı. NATO sızıntılara ilişkin açıklamasında, mevcut olan tüm bilgilerden bunun “kasıtlı, pervasız ve sorumsuz sabotaj eylemlerinin” sonucu meydana geldiğini gördüklerini aktardı.

Sızıntılara yönelik karşılıklı suçlamalar gelmeye devam ederken, NATO bu sızıntıların nakliye için risklere ve önemli çevresel hasara neden olduğunu paylaştı. Hasarın kaynağının belirlenmesi için yürütülen soruşturmaları desteklediklerini açıkladı.

NATO müttefikleri ile enerjinin ve diğer hibrit taktiklerin devlet ve ya devlet dışı aktörler tarafından zorlayıcı kullanım durumunda hazır, caydırıcı ve savunma içinde olacaklarının altını çizdi.

Yapılan açıklamada NATO, müttefiklerinin kritik altyapısına yönelik herhangi bir kasıtlı saldırı durumunda, saldırıya birleşik ve kararlı bir yanıt vereceklerine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Borrell: Sızıntılardan Derin Endişe Duyuyoruz!

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell dün boru hatlarındaki sızıntılara ilişkin açıklamalarda bulunarak, derin endişe duyduklarını söyledi.

Güvenlik ve çevresel kaygıların önceli olduğunu ileten Borrell, bu olayların tesadüf olmadığını ve herkesi etkileyeceğine işaret etti.

Edinilen bilgilere göre sızıntıların kasıtlı bir eylemin sonucu meydana geldiği paylaşıldı. Borrell, durumun netlik kazanması için her türlü soruşturmanın destekleneceğini açıkladı. Enerji güvenliğinde direncin artması için daha fazla adım atılacağı açıklamada yer aldı.

Borrell açıklamasını, “Avrupa enerji altyapısının kasıtlı olarak kesintiye uğraması kesinlikle kabul edilemez. Sağlam ve birleşik bir yanıtla karşılanacaktır.” diyerek sonlandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.