Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ücretli Çalışan Sayısı Şubat Ayında Yıllık Artışı Sürdürdü

TÜİK, Şubat ayı ücretli çalışan sayısını açıkladı. Artış eğiliminde olan istatistiklerde yön yılın ikinci ayında da yukarıyı gösterdi. Detaylar haberde...
Ücretli Çalışan Sayısı Şubat Ayında Yıllık Artışı Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini paylaştı. Verilere göre yılın ikinci ayında sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı yıllık bazda artışı sürdürdü.

TÜİK verilerine göre ücretli çalışan sayısı Şubat ayında yıllık yüzde 6,6 artarken, aylık oranlarda değişim görülmedi. Şubat verisindeki aylık artış ocak ile aynı kaldı.

Ücretli çalışan sayısı 2023’ün ilk ayında yıllık yüzde 7,8, aylık yüzde 0,5 artışla 14 milyon 625 bin 242 kişiye çıkmıştı.

Son verilere göre ücretli çalışan sayısı Şubat 2022 döneminde 13 milyon 614 bin 855 kişi iken, Şubat 2023 döneminde 14 milyon 515 bin 554 kişi oldu.

Ücretli çalışan sayısının alt detayları ele alındığında yıllık değişim;  sanayi sektöründe yüzde 4,2’lik, inşaat sektöründe yüzde 15,4’lük  ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 6,7’lik artışla kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Ücretli çalışan sayısının alt detayları ele alındığında aylık değişim; sanayi sektöründe yüzde 0,1 artış yönünde olurken, inşaat sektörü ve ticaret-hizmet sektöründe değişiklik olmadı.

Deprem Nedeniyle Hesaplamalarda Veri Eksikliği Yaşandı

Raporda, muhtasar ve prim hizmet beyannamesinden elde edilen verilerin kullanıldığı ücretli çalışan istatistiklerinin hesaplanmalarında 6 Şubat tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde beyannamelerin ertelendiği detayı paylaşıldı.

Bu sebeple Şubat ayına dair hesaplamalarda eksik gözlemler için tahminlere yer verildiği ve istatistiksel yöntemlere göre belirlemelerin sağlandığı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.