Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2023’ün İlk Ücretli Çalışan İstatistikleri Açıklandı

TÜİK, Ocak 2023 dönemine ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini açıkladı. Ücretli çalışan sayısında artış gerçekleşti. Detaylar haberde...
2023’ün İlk Ücretli Çalışan İstatistikleri Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023’ün ilk ücretli çalışan istatistiklerini açıkladı. Buna göre Ocak 2023 döneminde sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı yıllık bazda yüzde 7,8 arttı. Sayı 14 milyon 625 bin 242 kişiye yükseldi.

TÜİK verilerine göre ücretli çalışan sayısı aylık bazda yüzde 0,5 artış gösterdi.

Ücretli çalışan sayısı 2022’nin son ayında yıllık bazda yüzde 7,2, aylık bazda ise yüzde 0,6’lık artış göstermişti.

Ücretli çalışan sayısının alt detaylarına bakıldığında yıllık bazda sanayi sektöründe yüzde 4,9’luk, inşaat sektöründe yüzde 18,1’lik ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 7,9’luk artış saptandı.

Ücretli Çalışanlar Ocak 2023 TÜİK
Kaynak: TÜİK

Ayrıca aylık bazda sanayi sektöründe yüzde 0,2’lik inşaat sektöründe yüzde 3,6’lık ve ticaret-hizmet sektöründe ise yüzde 0,3’lük artış gerçekleşti.

Ocak 2023 raporunda Ücretli Çalışan İstatistiklerinin hesaplanmasında Muhtasar ve Prim Hizmet beyannamesinden elde edilen verilerin kullanıldığı belirtildi. Maraş merkezli depremden etkilenen illerde mücbir sebep ilan edildiği için beyannamelerin ertelendiği ifade edildi. Bu nedenle, 2023 Ocak ayına ilişkin hesaplamalarda eksik gözlemler için istatistiksel yöntemler kullanılarak tahmin yapıldığı aktarıldı. Bu yöntemlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payı yüzde 4,48 olduğu bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu