Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBS’ten İddialı Tahmin: FED Faizleri Ne Kadar İndirecek?

UBS analistleri Federal Rezerv’in faiz indirimlerine ilişkin tahminlerini paylaştı. Analistler beklentilerin çok ötesinde faiz indirimleri bekliyor.
UBS’ten İddialı Tahmin: FED Faizleri Ne Kadar İndirecek?
HABER GİRİŞ

İsviçre merkezli yatırım bankası UBS’in analistleri, FED’in gelecek yıl yapması muhtemel faiz indirimlerine ilişkin tahminlerini paylaştı. Bankanın analistleri, gelecek yıl 275 baz puanlık faiz indirimi yapılacağını tahmin ediyor.

UBS, enflasyonda devam eden düşüşün merkez bankasının Mart ayından itibaren genişleme politikasına başlamasını sağlayacağını ve faiz oranlarının muhtemelen bir gevşeme döngüsünde tipik olan büyük artışlarla düşürüleceğini bekliyor.

Bankanın analistlerinden Bhanu Baweja “Bu seferki koşulların neden bu kadar farklı olduğunu göremiyoruz. Enflasyon hızla normalleşiyor ve Mart ayına geldiğimizde Fed çok yüksek reel oranlara bakıyor olacak.” açıklamasını yaptı.

Stratejistler, gösterge federal fon oranının 2024 yılı sonunda yüzde 2,5 ile %2,75 arasına düşmesini bekliyor ve nihai faiz oranının 2025 yılı başında yüzde 1,25 seviyesinde olacağını tahmin ediyor.

Analistlerin görüşleri, ABD ekonomisinin ikinci çeyreğe kadar resesyona gireceği beklentisine dayanıyor. Para piyasaları ise FED’in Temmuz ayından itibaren 75 baz puanlık faiz indirimi yapmasını fiyatlıyor.

GCM Yatırım Banner

Wall Street bankaları politika gevşemesi görünümü konusunda bölünmüş durumda. Morgan Stanley derin kesintiler beklerken, Goldman Sachs daha az kesinti ve daha geç bir başlangıç ​​öngörüyor.

UBS ayrıca Euro Bölgesi’nin durgunluktan kıl payı kurtulacağını, bunun da Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika gevşemesini geciktirmesine olanak sağlayacağını öngörüyor. Analistler, ECB’nin FED’in ardından Haziran ayından itibaren faiz indirimine başlamasını ve sadece 75 baz puanlık kesinti yapmasını bekliyor.

Para piyasaları ise Nisan ayından itibaren 100 baz puanlık gevşemeyi fiyatlıyor. FED’in faiz indirimlerinin doları zayıflatması ve Hazine getirilerini aşağı çekmesi muhtemel olsa da Baweja, ABD borç ihraç hacimlerinin yüksek kalması nedeniyle gelecek yıl 10 yılın en düşük seviyesinin yüzde 3,5 seviyesinde olacağını tahmin ediyor.

FED, Mart 2022’den bu yana başlattığı sıkılaştırma politikası ile faiz oranını yüzde 5,25-5,50 seviyesine çıkarmıştı. Yapılan son iki toplantıda faiz oranları sabit bırakılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın