Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBS’in Üçüncü Çeyrek Sonuçlarında Credit Suisse Etkisi

İsviçre merkezli yatırım bankası UBS, satın aldığı Credit Suisse kaynaklı maliyetler nedeniyle üçüncü çeyrekte beklenti üstü zarar bildirdi.
UBS’in Üçüncü Çeyrek Sonuçlarında Credit Suisse Etkisi
YAYINLANMA ZAMANI

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin sonuçlarını açıkladı. UBS, iflas eden rakibi Credit Suisse’i satın almasının ardından, entegrasyon maliyetleri nedeniyle üçüncü çeyrekte beklenenden fazla 785 milyon dolar net zarar bildirdi.

Tahminler İsviçre bankacılık devinin 444 milyon dolar zarar bildireceği yönündeydi. Zarar, Credit Suisse entegrasyonuyla ilgili 2 milyar dolarlık giderden kaynaklandı ve bankanın vergi öncesi temel faaliyet kârı 844 milyon dolar oldu.

UBS, zor durumdaki yerli rakibini devralma işlemini Haziran ayında tamamladı ve Ağustos ayında 9 milyar İsviçre Frangı zarar koruma anlaşmasını ve 100 milyar İsviçre Frangı kamu likidite geri durdurma anlaşmasını sona erdirdiğini duyurdu.

Bankanın hisseleri Ağustos ayında 2008 sonundan bu yana en yüksek noktasına ulaştı. UBS, Mart ayında Credit Suisse’i satın almak için indirimli 3 milyar İsviçre frangı ödedi. Bu, ünlü ancak skandallarla boğuşan borç verenin çöküşünü önlemek amacıyla İsviçreli yetkililerin aracılık ettiği bir anlaşmaydı.

Hisse senedi fiyatı o zamandan bu yana hafif bir düşüş gösterdi ancak yıllık bazda yüzde 27′den fazla yükselişini sürdürüyor.

GCM Yatırım Banner

UBS ayrıca, önemli bir kâr merkezi olan Credit Suisse’in İsviçre bankacılık birimini tamamen entegre etme sürecini sürdürüyor ve eski bankanın iş gücünün büyük bir kısmını azaltması bekleniyor.

Banka bu yılın başında, Credit Suisse Grubu’nun tüm işletmelerinin entegrasyonunu tamamlamayı umduğu 2026 yılına kadar en az 10 milyar dolarlık brüt maliyet tasarrufu hedeflediğini duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.