Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜSİAD Başkanı: Merkez Bankası’nın Faiziyle Bağlantı Koptu

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, Türkiye ekonomisine dair dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. İşte detaylar...
TÜSİAD Başkanı: Merkez Bankası’nın Faiziyle Bağlantı Koptu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ile İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) ‘Anadolu Buluşmaları’ toplantısının ikincisi Mardin’de düzenlendi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, toplantı sırasında ekonomide yaşanan son gelişmeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“Merkez Bankası’nın Faiziyle Bağlantı Koptu”

Başkan, TÜSİAD olarak vizyonlarının herkes için refah, ilerleme ve kalkınma olarak açıkladı. Ekonomide son dönemde yaşanan gelişmelere değinerek refah kaybıyla ve enflasyon artışıyla karşı karşıya olunduğunu aktardı. Yüksek enflasyonun halka, reel kesime ve finans sektörüne fayda sağlamadığını belirtti.

Merkez Bankası’nın faiz kararlarına vurgu yapan Turan, faiz düşüşüne rağmen reel kesimin kaynak bulmakta zorlandığını söyledi. Merkez Bankası faizi ile tüm faizler arasında bağlantının koptuğunu kaydetti.

Ekonomi Enflasyon-Kur- Faiz Sarmalıdan Çıkarılmalı

Orhan Turan, Türkiye ekonomisinin doğru politikalarla enflasyon-kur-faiz sarmalından çıkarılması gerektiğini aktardı. Global ekonomide değişen sistemi anlayarak bu sisteme uyum sağlanması gerektiğini belirtti.

Türkiye ekonomisinin son derece iyi yönetilen, esnek ve potansiyeli çok yüksek bir ekonomi olduğunun altını çizdi. 2001-2013 döneminde ülkenin dünyadan aldığı pay yüzde 0,6’dan yüzde 1.2’ye çıktığını, yeniden doğru istikrarlı politikalar ile ekonominin bir üst mertebeye doğru taşınacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Geride bırakılan 30 – 40 yılda, global ekonomide küreselleşmenin, düşük maliyetli iş gücünün ve para birimlerindeki değer kaybının rekabet avantajı sağladığı sürecin artık değiştiğini belirtti. Tüm dünyada arz zincirlerinin değiştiğini, üretim merkezlerinin kaydığını aktardı. Bu süreç doğru okunabildiğinde ekonomiler için çok önemli fırsatlar mevcut olduğunu bildirdi.

ABD’den TÜSİAD’A Uyarı Mektubu

Bu açıklamaların öncesinde geçtiğimiz ay ABD Ticaret Odası, TÜSİAD’a gönderdiği mektupta Türk şirketlerinin Rus şirketlerle iş yapmaması konusunda uyarıda bulunmuştu. Söz konusu mektupla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama gelmişti. Türk iş dünyasına gönderilen mektubun endişe yaratmaması gerektiğini devletin iş dünyasının her zaman yanında olduğunu vurgulamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.