Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Türkiye’ye İhtar: Yaptırım Uygulanan Ruslarla İş Yapmayın

Rusların, yönünü Türkiye’ye çevirmesi ve artan temaslar üzerine, ABD’den uyarı geldi. Yaptırım uygulanan Rus kurum ve kişilerle iş yapılmaması istendi.
ABD’den Türkiye’ye İhtar: Yaptırım Uygulanan Ruslarla İş Yapmayın
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın, 24 Şubat’ta Ukrayna’da başladığı askeri işgal yedinci ayında devam ediyor. Her iki taraf da barış adına tek bir adım atmazken, tüm dünya buradan gelen haberlere odaklanmış durumda. Batılı ülkeler Rusya’nın haksız işgalini görmezden gelmeyerek, bu ülkeye karşı ilk günden bu yana birçok alanda ekonomik yaptırım uyguladı.

ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i caydırmak için sayısız ambargo uygulasa da başarılı bir sonuç alınamadı.

Türkiye ise ilk günden bu yana tarafsız duruşunu koruyarak, arabuluculuk faaliyeti sürdürdü. Temmuz ayının sonlarında imzalanan ve birçok ülkenin yararına olan tahıl koridoru anlaşmasındaki katkısı da bunların en somut örneği oldu.

Ancak Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle, burada yer alan birçok şirketin yönünü Türkiye’ye çevirmesi ABD’yi rahatsız etti. Bir yandan Ankara ile Moskova hükümetleri arasında artan temaslar, diğer yandan Rus şirketlerin Türkiye’de hem çalışan hem ofis arayışında olduğu yönünde haberler artmaya başladı.

Wall Street Journal’ın aktardığı bilgiye göre ise ABD Ticaret Odası, Türkiye Ofisi’ne bir mektup yollayarak Türk şirketleri, yaptırım listesindeki Rus şirketler ve kişilerle iş yapmaması konusunda uyardı.

GCM Yatırım Banner

Haberde, ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo’nun, ABD’nin yaptırım uyguladığı Ruslarla iş yapan şirketlerin yaptırım riskiyle karşı karşıya olduğu yönünde de bir ikaz cümlesine yer verdiği aktarıldı.

Söz konusu mektubun Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’ne (TÜSİAD) gönderildiği belirtilirken, bu taraftan henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Türkiye Yaptırımların Delinmeyeceğinin Teminatını Verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, 19 Ağustos tarihinde Adeyemo ile Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş arasında bir telefon görüşmesi yapıldığı bildirildi.

Görüşmede iki ülkenin iş birliğinin güçlendirilmesi ve Ukrayna savaşı nedeniyle küresel ekonomide yaşanan son gelişmelerin ele alındığı açıklandı.

Elitaş, basın açıklamasında Rusya’ya uygulanan yaptırımlar konusunda Türkiye’nin konumunun değişmediğini ancak herhangi kurum veya kişiler tarafından delinmesine izin verilmeyeceğinin altını çizmişti.

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, geçen ay yaptığı açıklamada; Rusya’nın ticari operasyonlarını yürütmekte ve ihracat yapmakta zorlandığını bunu aşmak için de Türkiye’de gelip, ofis ve şube açtıklarını söyledi.

Bu arada Türkiye’nin Rusya’dan ikinci parti S-400 hava savunma sistemleri satın aldığı yönündeki haberlerin ardından ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez, Türkiye’yi F-16 satışını engellemekle tehdit etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın