Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati’den ABD’nin TÜSİAD’a Yolladığı Mektuba Yanıt

ABD geçtiğimiz günlerde Türk şirketleri Ruslarla çalışmama konusunda uyarmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, bu konuya dair açıklama yaptı.
Bakan Nebati’den ABD’nin TÜSİAD’a Yolladığı Mektuba Yanıt
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Türk iş dünyasına uyarı niteliğinde bir mektup yollamıştı. Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’ne (TÜSİAD) gönderilen mektupta, Türk şirketler ABD’nin yaptırım uyguladığı Rus firmalarla iş yapmaması konusunda uyarılmıştı.

Söz konusu mektubun iş dünyasında panik ortamı yaratması üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den bir açıklama geldi. Bakan Nebati, Twitter’da flood olarak yaptığı paylaşımlarla, Türk iş dünyasının endişelerini yatıştıran ifadeler kullandı.

Nebati: ABD’nin Mektubu Endişe Yaratmasın

Nebati: ABD’nin Mektubu Endişe Yaratmasın
Kaynak: Twitter/Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati

Bakan Nebati, Türk iş dünyasına iletilen mektubun endişe yaratmasının anlamsız olduğunu, Türkiye’nin dünyanın en önemli siyasi ve ekonomik güç merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

“Müttefikimiz ve ticaret ortağımız ABD’nin, işletmelerini, ekonomimize yatırım yapmaya davet ettiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Ülkemiz, müttefikleriyle birlikte küresel ve bölgesel zorluklara karşı, ortak çaba sarf etmeye ve iş birliğini güçlendirmeye önem veriyor.” diyen Nebati, komşularla ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmekte kararlı olduklarını belirtti.

Türk ekonomisinin tüm aktörlerinin serbest piyasa ekonomisinin ilkelerine bağlı olduğunu ve küresel ticarette daha fazla pay sahibi olmaya çalışıldığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Hükümetin bu konuda her zaman iş dünyasının yanında olduğunu ifade eden Nebati, iş insanlarının küresel ekonomide daha önemli bir rol oynaması için güçlü bir inisiyatif ortaya koyduklarını dile getirdi.

“ABD Hazine Bakanlığı’nın Türk iş dünyası örgütlerine gönderdiği mektupta da belirtildiği üzere, Türk işletmeleri dünyadaki en yenilikçi şirketler arasında yer alıyor ve önemli zorlukların üstesinden gelerek büyümeye devam ediyor.” şeklinde konuşan Nebati, iş dünyamızın nice başarılara imza atacağını kaydetti.

TÜSİAD Mektubu Doğrulamıştı

Bu hafta başında yaşanan gelişmede, söz konusu mektubun TÜSİAD’a yollandığına yönelik sızıntı haberler yer almıştı. Söylentilerin hemen ardından TÜSİAD’dan bir basın açıklaması geldi. Yapılan açıklamada, ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Adewale Adeyemo tarafından bir mektup aldıkları doğrulandı.

Mektupta yaptırım uygulanan Rus kişi ve kuruluşlarla kurulacak ilişkiler nedeniyle Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlere de yaptırım uygulanabileceği yönünde risklere yer verildiği belirtildi.

Mektubun TÜSİAD tarafından da doğrulanmasının ardından bazı sektörlerde tedirginlik baş gösterdi. Havacılık sektörü temsilcilerinden Alper Eliçin, söz konusu gelişmeyi değerlendirdi.

Türk taşıyıcıların Avrupa’ya ve ABD’ye uçuşuna kısıtlama getirilebileceğini ve havacılık sektörünün çok zarar görebileceğini söyledi.

ABD’nin Rusya’ya uygulanan yaptırımların benzerlerini Türkiye’ye de uygulayabileceğini ifade eden isim, “Türkiye’den Rusya’ya benim uçaklarımı uçuramazsın, mal sahibi benim diyebilirler. Hatta daha da kötüsünü yapıp, Rusya’ya yaptıkları gibi bu uçakları bana iade et, derler. Bir anda filosuz kalırız. En büyük sıkıntılar bunlar.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.