Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Pahalı Zeytinyağında Dünya Birincisi!

Zeytinyağı üretiminde dünya ikincisi olan Türkiye, pahalı fiyat etiketleriyle başka hiçbir ülkeyi aratmadı…
Türkiye Pahalı Zeytinyağında Dünya Birincisi!
HABER GİRİŞ

Kuraklık dalgasının vurduğu ülkelerde zeytinyağı üretiminin yarı yarıya düştüğü haberinin gelmesinin ardından zam beklentisi oluştu. Türkiye’de ise fiyatlar kuraklık haberleri öncesi uçuşa geçti. Küresel zeytinyağı fiyatları Ağustos ayında yıllık yüzde 130 yükselirken İstanbul’da oran yüzde 144,37’yi buldu.

Zeytinyağı üretiminde İspanya’dan sonra ikinci sırada gelen Türkiye’deki fahiş fiyatları ele alan Habertürk’ten Ahmet Hamdi Girgin’in haberine göre iç pazardaki fiyatları dengelemek için getirilen zeytinyağı ihracatı yasağı amacının dışına çıkarak fiyatları daha da yükseltti.

Türkiye’de en düşük fiyatlı 1 litre zeytinyağının fiyatı yaklaşık 9,5 euroya karşılık gelen 270 TL’yi buldu.

Üretimde birinci olan İspanya’da ise aynı karşılaştırmada fiyat yaklaşık 8,5 euro oldu. Zeytinyağı üretiminde üçüncü sırada gelen Yunanistan’da da fiyat 9 euro civarında kayda geçti.

Hollanda’da 7,5 euro, Belçika’da 8 euro, Avusturya’da 9 euro, İsviçre’de 7 euro, Portekiz’de 7 euro, Almanya’da 9 euro, İngiltere’de 8 euro, Fransa’da 8 euro olarak sıralandı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Tüketimde Arka Sıralarda

Uluslararası Zeytin Konseyi verilerine göre dünyada kişi başına en çok zeytinyağının tüketildiği ülke, üretimde birinci olan İspanya oldu.

Türkiye ise zeytinyağı üretiminde dünyada 2’nci sıradayken tüketimde 20’nci sırada yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.