Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk-İş Genel Sekreteri Kavlak: Türkiye Asgari Ücret Ülkesi Oldu

Asgari ücretin konuşulduğu bugünlerde Türk-İş Genel Sekreteri Kavlak'ın açıklamaları gündeme oturdu. TİM Başkanı Mustafa Gültepe’nin son ifadelerine sert cevap verdi.
Türk-İş Genel Sekreteri Kavlak: Türkiye Asgari Ücret Ülkesi Oldu
HABER GİRİŞ

Türkiye genelinde asgari ücret konuşulmaya devam ederken, net ücretin açıklanmasına sayılı günler kala yetkililerden açıklamalar geliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı sonrasında bugün konuşan Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak’ın açıklamaları dikkat çekti.

Kavlak, Türkiye’de asgari ücretin son 20 yılda 30 kat arttığını fakat asgari ücret yetmediği için hala konuşulmaya devam ettiğini söyledi.

“Türkiye Asgari Ücret Ülkesi Oldu”

Türk-İş yetkilisi yapılan araştırmalarda asgari ücretli çalışanların oranın yüzde 50’nin üzerinde olduğunu kaydetti. Türkiye’nin asgari ücret ülkesi haline geldiğine vurgu yaparak Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) üye ülkelerde bu oranın yüzde 30 olduğunu kaydetti.

Türkiye’de verginin 3’te 2’sinin asgari ücretli tarafından ödendiğini belirten Kavlak, sistemin adaletsiz hale geldiğini vurguladı. Anayasanın 73. Maddesi gereğince yapılması gerekenin az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınması olduğunu açıkladı.

“Onlar Kendine Köle Arıyor”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’nin açıklamalarına gönderme yapan Kavlak, “Asgari ücretle ilgili konuşmayan bir tek biziz. İhracatçılar Birliği ayrı konuşuyor. Herkes kendi yerini bilecek. Eğer onlar bugün ihracat şampiyonu oldularsa işletmelerde çalışan emekçiler sayesinde olmuştur.” İfadelerinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Gültepe’nin, asgari ücret 500-600 dolar olursa ihracat hedefine ulaşılamayacağı ifadesine cevap vererek “ Bu şekilde tehditler savuruyorsa o kendine işçi değil köle arıyor” diyerek konuştu.

Türk-İş Genel Sekreteri Kavlak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın asgari ücret ile ilgili yaptığı anket çalışmasına değinerek, asgari ücretin 30 kat, memurun maaşının 16 kat, kamu işçisi maaşının 14 kat, ortalama işçi emekli maaşlarının 16 kat ve memur emekli maaşlarının13 kat arttığını söyledi.

“Bakanlığın Açıklaması ve Türk-İş Başkanı Atalay’ın Kırmızı Çizgisi Vatandaşın Beklentisini Karşılamıyor”

Bakanlığın söz konusu anket çalışmasında işçinin yeni asgari ücret beklentisinin, 7 bin 500 liranın üstünde, işverenin 7 bin TL ve kamuoyunun ise 7 bin 845 lira olduğu açıklanmıştı.

Fakat bu anket çalışması yakın bir zamanda bağımsız bir kuruluş tarafından yapılan araştırmaya ters düştü. Yöneylem Araştırma Şirketi’nin yaptığı araştırmada halkın beklentisinin 10 bin TL ve üzeri olduğu sonucu çıkmıştı.

Bu rakam aynı zamanda Türk- İş Başkanı Ergün Atalay’ı kırmızı çizgisi olarak bahsettiği 7 bin 785 TL’nin oldukça üstünde yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın