Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TİM Başkanı Gültepe’nin Asgari Ücret Çıkışı Dikkat Çekti!

Milyonlar asgari ücrete yönelik kararı merakla beklerken TİM Başkanı Gültepe'nin konuya dair açıklaması dikkat çekti. Detaylar haberde...
TİM Başkanı Gültepe’nin Asgari Ücret Çıkışı Dikkat Çekti!
HABER GİRİŞ

Asgari ücrette nihai karar merakla beklenirken yetkililerden beklentiler gelmeye devam ediyor. Konuya dair değerlendirmede bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’nin asgari ücret beklentisi dikkat çekti.

TİM Başkanı Gültepe, hem işveren hem de işçi açısından rakamın memnun edici olmasını umduklarını kaydetti. Enflasyon yüksek olduğu için beklentinin de yüksek olduğunu aktardı. Ocak ve Temmuz ayında zam yapıldığını söyleyerek çok hassas olunması gerektiğini vurguladı.

“Asgari Ücret 9-11 Bin TL Arası Olursa Rekabetçilik Kaybedilir”

Kurun da enflasyon birlikte artması gerektiğini belirten Gültepe, kurun aynı kalması durumunda Türkiye’nin rekabetçiliğini kaybedeceğini söyledi. Yeni asgari ücretin 500-600 dolar ( 9 bin 315-11 bin 178 lira) olması halinde rekabetçiliğin daha çok daha fazla kaybedileceğini bildirdi. Bunun olması halinde 2023 yılında 275 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılamayacağını söyledi.

Gültepe, hedefin 2023 yılının ilk 6 ayında olmasa bile ikinci 6 ayında Türkiye ihracatını yüze 10 büyütmek olduğunu kaydetti. 2022 yılının hedefine ulaşıldığını kaydetti. 2022 yılının son çeyreğinin 2023 yılının ilk çeyreği kadar zor geçebileceğini söyledi. Resesyon tehdidinin arttığının altını çizdi.

“Paritedeki Değişiklik 10 Ayda 12 Milyar Dolara Neden Oldu”

TİM Başkanı, paritedeki değişimden dolayı ihracatçının ciddi zorluk yaşadığını vurguladı. 2021 yılında euro dolar paritesi ortalamasının 1,15 civarında olduğunu bildiklerini kaydetti. Bu etkinin Türkiye ihracatına etkisinin 10 ayda 12 milyar dolar olduğunu söyledi. Bu kayıpla rekabetçiliğin düştüğünü aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde bugün vatandaşın asgari ücrete dair beklentisi açıklandı. Yapılan ankette vatandaşın 10 bin TL ve üzeri rakam beklediği sonucuna ulaşıldı.  Vatandaşın beklentisi ile  TİM Başkanı Gültepe’nin rekabetçiliğin kaybedileceği olarak belirttiği rakam aynı seviyede yer aldı.

Konuya dair yakın bir zamanda açıklamada bulunan Türkiye İşveren Sendikalar Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, tüm tarafların imzasını önemsediklerini belirtti. Dengeli bir rakamın amaçlandığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.