Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT ve Asgari Ücrette Geri Sayım Başladı: İşverenden Açıklama

TİSK Başkanı Burak Akkol Özgür Burak Akkol, sendika olarak asgari ücret ve EYT konusuna dair açıklamalarda bulundu.
EYT ve Asgari Ücrette Geri Sayım Başladı: İşverenden Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca çalışan ve emekli tarafından en çok merak edilen konuların başında gelen asgari ücret ve EYT ile ilgili geri sayım bugün itibarıyla başlıyor. Asgari ücret tespit komisyonunun çalışma takviminin belirleneceği toplantı bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda başladı.

Toplantıya katılım sağlayan Türkiye İşveren Sendikalar Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol açıklamalarda bulundu. Akkol, TİSK olarak asgari ücret konusunda tüm tarafların imzasını önemsediklerini belirterek, işverenler olarak dengeli bir rakamı amaçladıklarını ve ellerini taşın altına koyacaklarını söyledi.

Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve çalışan kesimini temsilen TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay da katılıyor. Akkol açıklamalarının devamında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusuna değindi.

‘EYT’de İşveren Yalnız Bırakılmayacak’

Bu konuda bakanlığa 3 öneri sunduklarını belirten Akkol, işveren olarak yalnız bırakılmayacaklarının yanıtını aldıklarını söyledi.

Önerilere dair konuşan Akkol, emekli olup çalışmaya devam edeceklerin işverene maliyetinin arttığını belirterek, “Yüzde 80’in üzerinde iş hayatına devam etmek istiyor. İşverenler de büyük oranda devam etmek istiyor. Burada bir uyum görüyoruz. Emeklilerle çalışanlar arasındaki SGK prim farkı giderilecek.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Akkol çalışanların aynı anda emekli olması halinde ciddi finansman çıkacağını belirtti ve Bakan Bilgin’in KGF’den uygun kredi ile işverenlerin yalnız bırakılmayacağının müjdesini verdiğini aktardı.

Yüzlerce kişinin aynı anda emekli olması durumuna da değinen Akkol, “İş sağlığı ve güvenliğini etkileyecek durumlar ortaya çıkabiliyor. Planlama dahilinde olunması gerekiyor.” diye konuştu. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Vedat Bilgin de açıklamalarda bulunmuştu.

Bakan Bilgin asgari ücret konusunda çalışanlara enflasyona ezdirmeyeceklerini söylemiş, EYT için Aralık ayını işaret etmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.