Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin’den Asgari Ücret Açıklaması: Enflasyona Ezdirmeyeceğiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretli çalışanlar ve sözleşmeli personellere ilişkin açıklamalarda bulundu.
Bakan Bilgin’den Asgari Ücret Açıklaması: Enflasyona Ezdirmeyeceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, AA’ya açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin’in gündeminde son günlerde sıkça konuşulan asgari ücret ve sözleşmeli personele kadro verilmesi konusu vardı.

Aralık ayında yapılacak toplantılar sonucu netleşecek asgari ücrete ilişkin konuşan Bakan Bilgin, “Türkiye’nin emekçileri şundan emin olsunlar, onları enflasyona ezdirmeyeceğiz. Enflasyonun tahribatı devam ediyor. Dolayısıyla bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız” açıklamasında bulundu.

Enflasyonun tahribatından koruyacak bir düzenlemeyi geçen sene yapmaya çalıştıklarını kaydeden Bakan Bilgin, yüzde 50 zam yapıldığını hatırlattı ve ardından aritmetik olarak yüzde 80’in üzerinde, kümülatif olarak yüzde 94’lük artış uygulandığını kaydetti.

Asgari Ücret Toplantıları Başlıyor

Bakan Bilgin asgari ücret görüşmelerinin takviminin belirlenmesi için yarın TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile görüşeceklerini belirtti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun gelecek hafta toplanacağını sözlerine ekledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak asgari ücretle ilgili anket çalışması yaptırdıklarını aktaran Bilgin, küçük, orta ve büyük işletmelerde çalışan işçiler ile işverenlerin yanı sıra diğer vatandaşların asgari ücretle ilgili beklentilerini öğrenmeyi amaçladıklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Sözleşmelilere Kamuda Kadro Konusu

Bakan Bilgin’in gündemindeki bir diğer konu ise sözleşmeli personele kamuda kadro verilmesine dair çalışmalar oldu. Bilgin konuyla ilgili, “Yaptığımız kadro düzenlemesi, sözleşmelilerin neredeyse yüzde 100’ünü kapsayan bir düzenleme. Yaklaşık 424 bin kişiyi kapsayan bir düzenleme. Buna ‘dar oldu, eksik oldu’ demek konuyu bilmemektir.” ifadelerini kullandı.

Kamuda 30’un üzerinde sözleşmeli personel statüsünün olduğunu vurgulayan Bilgin, bu alanı disipline etmek için düzenlemeye gittiklerini sözlerine ekledi.

Kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine dair çalışmaların tamamlandığını belirten Bilgin, 425 bin kişinin hemen kadroya geçeceğini içlerinde öğretmenler, sağlık personeli, din görevlileri, bakanlıklarda çalışanlar olduğunu kaydetti.

EYT için Aralık Ayını İşaret Etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilin, Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusundaki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bu konuyla ilgili mesafe aldıklarını aktaran Bilgin, çalışmayı Aralık ayında Meclis’e intikal ettireceklerini söyledi.

Sistemde prim gün sayısı, yıl ve yaş olmak üzere üç kriterin olduğunu aktaran Bilgin, “Diğer iki şartı doldurup yaşı bekleyenler var. Bunların sayısı aydan aya değişiyor. Haziran rakamları 1,5 milyonun biraz üzerindeydi. Yarın bu sayı 1,6 milyon, 1,7 milyon veya Aralık sonu itibarıyla da tahmin ediyorum Meclis’ten kanun çıkarken bakılacak 2 milyon civarında olabilir veya değişebilir.” diye konuştu.

Sürecin devam ettiğini bildiren Bilgin, düzenlemenin kapsamını çalışma bittikten sonra kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Zorunlu Emeklilik Şartı Kalkıyor

Bakan Bilgin 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kadroya geçirilen işçilerin zorunlu emekli” edilmeleriyle ilgili konuya dair konuştu.

Bu düzenlemede o zorunlu emeklilik şartını ortadan kaldıracaklarını aktarna Bilgin, “Biliyorsunuz KHK ile kadroya geçen işçiler, ‘Sen şu kadar çalıştın, artık emekli olursun.’ denilerek zorla emekli ediliyorlar. Onu ortadan kaldıracağız. İsteğe bağlı olarak yasal sınırda çalışabilecekleri süre kadar çalışabilecekler.” ifadelerini kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.