Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyonlar Nefesini Tuttu! Asgari Ücret için Toplantı Başladı

Vatandaşların radarında olan en kritik konulardan biri olan asgari ücretle ilgili kritik toplantı başladı. Süreç nasıl işliyor? İşte detaylar;
Milyonlar Nefesini Tuttu! Asgari Ücret için Toplantı Başladı
HABER GİRİŞ

Son dönemde insanların yakından takip ettiği asgari ücret için bugün oldukça kritik bir öneme sahip olan toplantı başladı. Asgari ücret, 7 milyon vatandaşın yanında dolaylı olarak Türkiye’deki tüm vatandaşları etkiliyor. Görüşmeler için yetkililer saat 14:00’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir araya geldi.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Komisyonu’nda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ, sabah saatlerinde Başkanlar Kurulu’nu toplamıştı.

Toplantıya konfederasyona üye 34 sendikanın yöneticileri katılacak. Sendikaların kritik süreçle ilgili görüş ve talepleri dinlenecek.

TÜRK-İŞ, komisyonda Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’ndaki istatistikleri, gıda enflasyonundaki artışı ve ücretler üzerindeki etkisini gündeme getirecek.

Söz konusu yıl için Komisyonda işçi heyetinin başkanlığını TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak yürütecek. Heyette ayrıca Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, Tarım-İş Sendikası Genel Başkanı İlham Polat ve Türkiye Çimse-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriya Nazlım bulunacak.

GCM Yatırım Banner

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Milyonları ilgilendiren asgari ücrete ilgili yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere toplam 15 kişiden oluşan komisyon karar veriyor. Konuyla ilgili kritik zirve Aralık ayında dört kez yapılıyor.

Yeni ücretin belirlenmesi için en az 10 üyenin katılımıyla oy çokluğunun sağlanması gerekiyor. Oyların eşit olması durumunda başkanın bulunduğu tarafın kararı kabul ediliyor.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, toplantı öncesinde kritik açıklamalarda bulunmuştu. Atalay, asgari ücret görüşmelerinin 7 bin 785 lira olan açlık sınırından başlayacağını vurgulamıştı. Söz konusu tutarın üstüne çıkabilecekleri kadar çıkmak istediklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.