Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk-İş Başkanı Asgari Ücrette Pazarlığa Başlayacakları Rakamı Açıkladı

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.
Türk-İş Başkanı Asgari Ücrette Pazarlığa Başlayacakları Rakamı Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücrete dair ilk toplantı bugün yapılıyor. İşçiyi temsil eden sendika olan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komsiyonu’nun ilk toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu. Atalay açlık ve yoksulluk rakamlarına atıfta bulunarak, bekar bir işçi için yoksulluk rakamının 10 bin 170 lira olduğunu söyledi.

Bu ücretten alınan verginin toplumun tamamını ilgilendirdiğini belirten Atalay, “20 sene önce vergi asgari ücretin 20 katıydı şimdi 5 katı bile değil. Yani vergi ile ilgili ülkeyi yönetenler bir düzenleme yapması gerekiyor.” diye konuştu.

Türk-İş Rakam Verdi

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, bugün düzenlenecek olan toplantıya dair rakam verdi. Atalay, komisyon olarak asgari ücret görüşmelerinin 7 bin 785 lira olan açlık sınırından başlayacağını söyledi. Bunun üstüne çıkabilecekleri kadar çıkmak istediklerini belirten Atalay, toplumun büyük kesimini memnun edecek bir rakama imza atacaklarını ifade etti.

Atalay sözlerinin devamında, “Ne asgari ücretlinin ne emeklinin, ne işçinin başını aşağı eğdirecek dün de bir şey yapmadık bugün de yapmayız. Bizden duymadıklarına arkadaşlar itibar etmesinler.” ifadelerine yer verdi.

Görüşmelerde uygun olmayan bir rakama katılmayacaklarını ve masadan kalkacaklarının altını çizdi. Asgari ücret bu yılın başında net olarak 4 bin 253 liraysa çıkarılmıştı. Temmuz’da enflasyon neden gösterilerek ara zam yapılmış ve net ücret 5 bin 500 liraya yükseltilmişti.

Konuyla ilgili önemli bir açıklama dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılmıştı. Bakan Bilgin, asgari ücretli çalışan oranının yüzde 37 olduğunu belirterek, ortalamayı yukarıya taşıyan bir politika izlendiğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu