Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret için Ortalamayı Yukarı Çekecek Politika İzleniyor

Bakan Bilgin, Türkiye’nin demokratikleşmesinde başkanlık sisteminin tarihi bir adım olduğunu öne sürdü. Asgari ücretle ilgili açıklamanın detayları haberde;
Asgari Ücret için Ortalamayı Yukarı Çekecek Politika İzleniyor
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ankara’da düzenlenen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Olağan Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulundu. Bilgin, asgari ücretli çalışan oranının yüzde 37 düzeyinde olduğu bilgisini verdi.

Asgari ücretin artırıldığı zaman reel ücretlerin de yeniden ayarlandığını paylaştı. Bu sebepten asgari ücretin ortalamayı yukarıya doğru taşıyan bir politika ile belirlendiğini söyledi.

İşçi ve işveren sendikalarının görüşlerinin birlikte ele alınması gerektiğini savunan Bilgin, “İşçi ve işveren sendikaları günümüzün kurumsal işletme yapısı içerisinde fevkalade önemli bir barışı tesis eden kurumlardır.” diyerek mücadelenin sonunda inşa edilen sosyal barış olduğunu vurguladı.

TİSK Sosyal Barışı İnşa Eden Taraf

TİSK’in de sosyal barışı inşa eden taraf olduğunu savunan Bilgin, diğer taraf olarak emeğin yani işçi sendikalarının eşit eksende görüldüğünü kaydetti.

Sosyal devletin işçi ve işveren kuruluşlarını birlikte ele alan ve bu iki kuruluş arasındaki mevzuatı düzenleyerek sosyal politikaları geliştiren bir yer olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde geçen yıl uygulanan asgari ücret politikasının önemine dikkat çeken Bilgin, “Asgari ücret temel ücret oldu diye bir eleştiri var. Bu bilgisizliğe dayanan bir eleştiri. Asgari ücretli oranı şu anda yüzde 37.” ifadelerini kullandı.

Başkanlık Sistemi ile Türkiye’yi Tehdit Eden Vesayet Unsuru Kalmadı

Asgari ücret için ortalamayı yukarıya doğru taşıyan bir asgari ücret politikası izlendiğine dikkat çekti. İşçi ve işveren arasında bir iş birliğinin olduğuna değinen Bilgin, durumun Türkiye’nin demokratikleşmesiyle paralel gittiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin demokratikleşmesinde başkanlık sisteminin tarihi bir adım olduğunu belirten Bilgin, böylelikle Türkiye’yi tehdit eden hiçbir vesayet unsurunun kalmadığını açıkladı.

Ayrıca Türkiye’nin dışardan gelen saldırılara karşı milli birliği güçlendirip, sendikalar, çalışanlar, işverenler ile toplumsal ve sosyal barışı inşa etmeyi başarıp geleceğe yürümesi gerektiğini ifade etti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.