Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketici Güven Endeksi Yükselişini 2. Aya Taşıdı

TÜİK, Ağustos 2022 dönemine ait tüketici güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre geçen ay başlattığı yükselişini, Ağustos’ta da devam ettirdi.
Tüketici Güven Endeksi Yükselişini 2. Aya Taşıdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğinde hazırlanan tüketici güven endeksi açıklandı. Tüketicilerin yanıtları ve kullanım eğilimleri ile hazırlanan ankete göre güven endeksi Ağustos ayında, bir önceki aya kıyasla yüzde 6,1 oranında artarak, 72,2 değerine yükseldi.

Endeks Temmuz’da aylık yüzde 7,4 artışla 63,4’ten 68,0 değerine yükselmişti. 2021 yılının Mart ayında 86,7 ile 100’e yaklaşarak iyimserliği ifade eden tüketici güven endeksi, devam eden aylarda inişli-çıkışlı bir grafik çizdi.

Söz konusu tarihten bu yana en düşük seviyeyi 63,4 ile geçtiğimiz Haziran’da kaydetmişti.

Alt Bileşenlerden En Fazla Artış Mevcut Durum Beklentisinde

Alt Bileşenlerden En Fazla Artış Mevcut Durum Beklentisinde
Kaynak: TÜİK

Ağustos 2022’de, mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi bir önceki aya kıyasla yüzde 16 oranında artış gösterdi. Endeks bu artışın ardından 46,4 değerinden 53,8’e yükseldi.

Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi, yüzde 7,5 artışın ardından 72,2 oldu. Temmuz ayında yüzde 12,2 artışla 67,2 değerinde gerçekleşmişti. Ağustos’ta toparlanma devam etse de hız kesti.

GCM Yatırım Banner

Gelecek 12 aylık dönem için genel ekonomik durum beklentisi de bir önceki ay ile karşılaştırıldığında kayda değer bir düşüş sergiledi. Temmuz’da yüzde 15,2 artan endeks, Ağustos’ta yüzde 2,7 yükseliş kaydetti. Bu değişimin ardından 70,9’dan 72,8’ye ulaştı.

Son olarak gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesinde belirgin bir yükseliş oldu. Dayanıklı tüketim malı alabileceğini düşünen tüketicilerin oranı yüzde 2,4 arttı. Grup endeksi ise Temmuz’daki 87,7’den sonra 89,8 seviyesine çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.