Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketicinin Güveni Tarihi Dip Seviyeden Toparlandı

TÜİK tarafından açıklanan anket sonuçlarına göre tüketici güven endeksi, Temmuz’da bir önceki aya kıyasla yüzde 7,4 artış kaydetti.
Tüketicinin Güveni Tarihi Dip Seviyeden Toparlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüketicinin ekonomiye olan güveni toparlanma eğilimi gösterdi. Haziran ayında 63,4 ile tarihi düşük seviyelere inen tüketici güven endeksinin Temmuz sayısı yayımlandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı.

Buna göre Temmuz 2022 döneminde, bir önceki aya kıyasla yüzde 7,4 oranında artış göstererek, 68,0 değerine yükseldi.
Tüketici Güven Endeksi Temmuz
Kaynak: TÜİK

Temmuz ayında mevcut dönemde hanenin maddi durum endeki yüzde 4,2 artışla 44,5’ten, 46,4’e yükseldi. Bir önceki ay yüzde 8,1 oranında düşüş göstermişti.

Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi endeksi yüzde 12,2 artarak 59,9’dan 67,2’ye çıktı. Önceki ayın değişim oranı yüzde 10 düşüş şeklinde gerçekleşmişti.

Haziran’da 61,6 olan gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi endeksi, yüzde 15,2 oranında artış göstererek 87,5’ten 87,7’ye ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu