Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketicinin Güveni Haziran’da Tarihi Düşük Seviyelere İndi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Haziran ayında tüketicinin ekonomiye güveninde düşüş oldu. İşte detaylar;
Tüketicinin Güveni Haziran’da Tarihi Düşük Seviyelere İndi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici güven endeksi Haziran 2022 sonuçlarını açıkladı.

Rekor seviyelere çıkan enflasyon, satın alma gücünün her geçen gün daha da düştüğü, hayat pahalılığının zirve yaptığı dönemde, tüketici güven endeksi Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 6,2 oranında azalarak 63,4 değerine geriledi.

Bu değer, endeks hesaplanmaya başladığı tarihten bu yana görülen en düşük seviyeleri ifade ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan verilere göre tüketicinin güveni Mayıs’ta hafif artış göstererek 67,6’ya çıkmıştı.

Tüketici Güven Endeksi, Haziran 2022
Kaynak: TÜİK

Haziran ayında hanenin maddi durum endeksi yüzde 8,1 azalarak 48,5’ten 44,5’e, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklenti endeksi yüzde 10 azalarak 66,5’ten 59,9’a geriledi.

GCM Yatırım Banner

Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 7,1 oranında azaldı. Böylelikle 66,3’ten 61,6’ya indi. Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesinde de düşüş oldu.

Endeks yüzde 1,8 oranında azalarak 89,0 değerinden 87,5 değerine indi.

Tüketicilerin verdiği cevaplar ile oluşturulan ve 0-200 aralığında bir değeri alan endeks, 100’ün üzerinde kaldıkça iyimserliği gösteriyor.

100’ün altında kalıp, uzaklaştıkça da tüketicinin güvenindeki kötümserliği yansıtıyor. Haziran ayında kaydedilen 63,4 seviyesi tarihi dipleri yansıtırken, fiyatlarda artışın ve belirsizliğin süreceği beklentisinin arttığı anlamına geliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.