Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Veriyi Paylaştı! Ücretli Çalışan Sayısı 3 Aydır Artıyor

TÜİK, Mart ayına yönelik ücretli çalışan sayısını paylaştı. Buna göre ücretli çalışan sayısı yıllık bazda artmaya devam etti. Detaylar haberde...
TÜİK Veriyi Paylaştı! Ücretli Çalışan Sayısı 3 Aydır Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yoğun gündemli haftanın üçüncü gününde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına yönelik ücretli çalışan istatistiklerini açıkladı. Şubat’ta hem yıllık bazda hem de aylık bazda artış gösteren ücretli çalışan sayısı, Mart’ta yıllık bazda yükseliş seyrini sürdürdü.

Söz konusu rapora göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı yıllık bazda yüzde 2,6 artarken, aylık bazda yüzde 0,1 azaldı.

2024 yılı Mart ayında ücretli çalışan sayısı 15 milyon 225 bin 128 kişi oldu. Bu çalışanların 5 milyon 22 bin 710’u sanayi, 1 milyon 740 bin 411’i inşaat, 8 milyon 462 bin 7’si ticaret ve hizmetler alanında kayda geçti.

Yılın ilk ayında ücretli çalışan yıllık bazda yüzde 2,8, aylık bazda ise yüzde 0,1 oranında artmıştı.

Ücretli Çalışan Mart 2024
Kaynak: TÜİK

Ücretli çalışanın alt detayları incelendiğinde söz konusu dönemde ücretli çalışan sayısı yıllık olarak sanayi sektöründe yüzde 1,0 azaldı. İnşaat sektöründe yüzde 9,3, ticaret-hizmet sektöründe yüzde 3,5 arttı.

GCM Yatırım Banner

Ücretli çalışanların aylık bazda alt detaylarına baktığımızda sanayi sektöründe yüzde 0,4, inşaat sektöründe yüzde 0,1 azaldı. Ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,1 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.