Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Tarımsal Girdi Enflasyonu Temmuz’da Arttı

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Temmuz'da da artmaya devam etti. İşte raporun detayları...
TÜİK Açıkladı: Tarımsal Girdi Enflasyonu Temmuz’da Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayına yönelik Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) raporunu paylaştı. Haziran ayında yıllık bazda yüzde 27,70, aylık bazda yüzde 3,46 oranında artan endeks Temmuz ayında da bu seyrini sürdürdü.

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre Tarım-GFE yıllık bazda yüzde 34,32, aylık bazda yüzde 6,56, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 21,29, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 69,23 artış gösterdi.

Tarım-GFE Yıllık Değişim Temmuz
Kaynak: TÜİK

Tarım-GFE’nin ana gruplarda değişim oranları incelendiğinde tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde aylık bazda yüzde 5,71’lik, yıllık bazda yüzde 29,17’luk artış gerçekleşti. Tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi aylık bazda yüzde 11,90, yıllık bazda yüzde 76,25 arttı.

Tarımsal girdi fiyat endeksinin alt gruplarda değişim oranları incelendiğinde yıllık bazda en fazla artış yüzde 95,89 veteriner harcamaları oldu. Sonrasında 89,23 ile diğer mal ve hizmetler, yüzde 85,83’le malzemeler, yüzde 66,78’le tohum ve dikim materyali geldi.

Endeksin alt gruplarda değişim oranları aylık bazda incelendiğinde en fazla artış yüzde 23,76 ile enerji ve yağlarda oldu. Sonrasında yüzde 18,80’le veteriner harcamaları, yüzde 14,05’le çiftlik binaları, yüzde 10,79’la malzemeler geldi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın