Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı! Tarım-GFE Haziran’da Artış Seyrini Sürdürdü

TÜİK, Haziran ayına ilişkin Tarım-GFE verilerini yayımladı. Endeks yıllık bazda yüzde 27,70 oranında arttı. İşte raporun detayları…
TÜİK Açıkladı! Tarım-GFE Haziran’da Artış Seyrini Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),  Haziran ayına yönelik Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) raporunu paylaştı. Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 33,22, aylık bazda yüzde 0,26 artan endeks, Haziran ayında da artış seyrini sürdürdü.

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre Tarım-GFE yıllık bazda yüzde 27,70, aylık bazda yüzde 3,46, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 13,82, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 77,36’lık artış gösterdi.

Tarım-GFE’nin ana gruplarda değişim oranları incelendiğinde tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde aylık bazda yüzde 3,24’lük, yıllık bazda yüzde 23,06’lık artış gerçekleşti. Tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi aylık bazda yüzde 4,85, yıllık bazda yüzde 67,65 arttı.

TÜİK Tarım GFE Yıllık Değişim Oranı
Kaynak: TÜİK

Tarımsal girdi fiyat endeksinin alt gruplarda değişim oranları incelendiğinde yıllık bazda en fazla artış yüzde 78,75 ile malzemelerde gerçekleşti. Sonrasında yüzde 74,0 ile diğer mal ve hizmetler, yüzde 70,45 ile tohum ve dikim materyali geldi.

Yıllık bazda en fazla azalış yüzde 12,85 ile enerji ve yağlarda gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Endeksin alt gruplarda değişim oranları aylık bazda incelendiğinde en fazla artış yüzde 9,41 ile veteriner harcamalarında gerçekleşti. Sonrasında yüzde 8,90 ile enerji ve yağlar, yüzde 7,69 ile makine bakım masrafları geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.