Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarımsal Girdi Enflasyonu Açıklandı: Mayıs’ta Artış Sürdü

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından tarımsal girdi fiyat endeksine dair Mayıs ayı verileri açıklandı. Detaylar geliyor…
Tarımsal Girdi Enflasyonu Açıklandı: Mayıs’ta Artış Sürdü
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım GFE) verilerini açıkladı. Tarım-GFE verisi Mayıs’ta aylık bazda yüzde 0,26 yükselirken, yıllık bazda yüzde 33,22 oranında artış kaydetti. Artış on iki aylık ortalamalara göre yüzde 87,66 olarak gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 0,10 düşüş meydana gelirken, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 2,61 artış gerçekleşti.

Tarım-GFE grafiği
Kaynak: TÜİK

Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 29,13, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 67,20 artış kaydedildi.

Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 79,85 ile malzemeler ve yüzde 76,10 ile diğer mal ve hizmetler oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre azalış gösteren tek alt grup ise yüzde 3,39 ile enerji ve yağlar oldu.

Aylık bazda azalış gösteren alt gruplar sırasıyla, yüzde 5,36 ile enerji ve yağlar ve yüzde 1,92 ile gübre ve toprak geliştiriciler olurken, buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 5,02 ile veteriner harcamaları ve yüzde 3,65 ile malzemeler oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu